Wbrew przewidywaniom ekspertów Facebook wciąż istnieje i ma się świetnie, nadal będąc jedną z ważniejszych przestrzeni biznesowych, zwłaszcza dla biznesów działających głównie przez Internet. Jednym z jego najnowszych rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom są sklepy.
Ogólnie rzecz biorąc każdy jeden sklep na Facebooku ma za zadanie umożliwić wygenerowanie większego przychodu i taki zawsze będzie jego główny cel. Czy jednak rzeczywiście da się go tak łatwo osiągnąć? Jakie konkretne korzyści wynikają z założenia dodatkowego sklepu na najpopularniejszym portalu społecznościowym?
Wygodne i przydatne narzędzia
Facebook cały czas rozbudowuje swoje rozwiązania kierowane do biznesów, jednakże już w tym momencie oferuje całkiem ciekawe opcje w przypadku zakładania na nim sklepów. Pozwala tworzyć rozbudowane opisy produktów i uzupełniać je dowolnymi, samodzielnie wybieranymi zdjęciami. A to wszystko sprawia, że oferta z automatu staje się ciekawsza i atrakcyjniejsza dla klienta, który musi widzieć dokładnie, co takiego kupuje, zanim zdecyduje się wydać na to pieniądze (porządny opis i dobre jakościowo zdjęcia to już połowa sukcesu).
Płatne reklamy i promocje
Dla niektórych będzie to minus, bo za możliwość szybszego wypromowania oferty trzeba na Facebooku zapłacić, jednakże ma to też swoje dobre strony. Ten, kto zdecyduje się włożyć większe pieniądze w sklep na Facebooku i jego marketing, będzie mógł od razu założyć, że w krótkim czasie podwyższy swoje zyski, zwiększy popularność oferty i pozyska dla niej nowych odbiorców. Tak to po prostu działa. Ten, kto płaci Facebookowi, otrzymuje od niego wiele i tyczy się to nawet mikro przedsiębiorców, którzy na reklamę nie wydają wcale jakichś dużych pieniędzy w skali miesiąca.
Zobacz także: Jak działają ankiety na fb?
Szansa na dotarcie do konkretnej grupy odbiorców
Dla każdej oferty zawsze trzeba wyznaczyć odpowiednią grupę docelową. Trzeba wiedzieć, do kogo chce się trafiać z ofertą sklepu na Facebooku albo trzeba zdać się na… algorytmy Facebooka. Ta platforma sama potrafi dopasować typ reklam dla każdego użytkownika, bazując na jego preferencjach i zainteresowaniach, które wyznacza się na podstawie lubianych zdjęć, komentowanych artykułów czy np. grup bądź zawartości indywidualnego profilu. Nie ma więc możliwości, by reklama sklepu z narzędziami samochodowymi wyświetlała się zakochanym w modzie nastolatkom, które póki co nie mają nawet prawa jazdy i w ogóle o nim nie myślą.
Przeczytaj także: Jakie zalety ma działalność jednoosobowa?
Niezależna spirala reklamowa
Początkowo w taki nowy sklep na Facebooku trzeba zainwestować jakieś większe pieniądze, przeznaczając je chociażby na jego reklamę, jednakże z czasem te wydatki będą coraz mniejsze przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej skuteczności promocji. Powstaje swego rodzaju reklamowa spirala. Jeżeli sklep jest dobry, użytkownicy na pewno będą wzajemnie go sobie polecać, oznaczać go na dodawanych zdjęciach z pochodzącymi z niego produktami czy umieszczać o nim informacje na różnych grupach i forach. To najbardziej naturalny sposób na wykorzystanie marketingu szeptanego, za który w ogóle nie trzeba płacić.
Przeczytaj także: Czym charakteryzuje się współczesny digital marketing?