eppearance.pl

Blog tematyczny o pracy, marketingu i biznesie

Biznes

Darmowe konto dla obywateli Ukrainy. Wybierz je z głową!

Darmowe konto dla obywateli Ukrainy. Wybierz je z głową!

Jesteś obywatelem Ukrainy, a sytuacja polityczna na świecie zmusiła Cię do tymczasowego zamieszkania w Polsce? Aby codzienne życie w kraju było łatwiejsze, koniecznością jest założenie rachunku bankowego. Dowiedz się, jak wnioskować o konto osobiste i sprawdź, z jakiej oferty skorzystać.

Konto osobiste to jedna z ważniejszych kwestii, o jaką należy zadbać po przyjeździe do Polski. Dzięki rachunkowi bankowego będzie można dokonywać swobodnych płatności bezgotówkowych, wykonywać przelewy zagraniczne itp. Pozwoli też na bezpieczne przechowywanie zgromadzonych do środków – także w walutach obcych.

Konto bankowe dla Ukraińców – na co zwracać uwagę?

Mniej więcej od 1 marca 2022 roku w ofercie wielu banków pojawiła się oferta specjalna – konto osobiste dla Ukraińców. To wyjście naprzeciw potrzebom osób przybywających do Polski z kraju objętego wojną. Aby jednak wybór rachunku bankowego okazał się trafną decyzją, najlepiej porównać kilka ofert. Warto przy tym zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników – głównie pobierane opłaty.

Opłata za prowadzenie konta

Im niższe, tym lepiej – rachunek nie będzie bowiem generował dodatkowych kosztów. Analiza ofert kont dla osób z ukraińskim obywatelstwem pokazuje, że większość banków proponuje rachunek osobisty za 0 zł.

Opłaty za wypłaty i wpłaty w bankomatach

To, czy bank będzie pobierał opłatę za wypłaty i wpłaty w bankomatach, zależy wyłącznie od jego polityki wewnętrznej. Często z takich kosztów zwolnione jest wyłącznie podejmowanie gotówki w bankomatach „należących” do banku lub bankomatach konkretnych sieci współpracujących z instytucją.

Warto jednak mieć świadomość, że są i takie konta osobiste, w ramach których można korzystać z bankomatów i wpłatomatów bez żadnych opłat.

Co więcej, brak prowizji dotyczy także wypłat walutowych, np. w EUR, USD, GBP, CHF – realizowanych w placówce banku.

Opłaty za przelewy zagraniczne

Przelewy zagraniczne zawsze wiążą się z prowizją pobieraną przez bank. Jednak jest kilka instytucji, które „robią” wyjątek. Okazuje się, że w ramach konta osobistego można wykonywać wiele bezpłatnych przelewów wychodzących SWIFT – z kodem „UA”. Przelewy takie można zlecać do dowolnego banku działającego na terenie Ukrainy.

Infolinia w języku ukraińskim

Sprawdź, który bank nie wymaga od Ciebie konieczności posługiwania się językiem polskim. Niektóre instytucje zapewniają bezproblemowy kontakt z infolinią, na której będzie czekał na Ciebie pracownik mówiący po ukraińsku. Dzięki temu z łatwością się z nim porozumiesz.

Jak założyć konto osobiste dla Ukraińca?

Procedura otwarcia konta osobistego została uproszczona do niezbędnego minimum – po to, aby ułatwić zakładanie rachunku. Do jego uruchomienia będzie potrzeba tylko:

  • paszportu lub Karty Pobytu (wystarczy jeden dokument – w zależności od tego, którym dysponujesz),
  • numeru IPN (numer nadawany osobie fizycznej).

Koniecznością jest także wypełnienie wniosku – najlepiej, jeśli bank udostępnia jego wzór przetłumaczony na język ukraiński.

Pamiętaj! Konto osobiste – szczególnie z dostępem do karty debetowej – ułatwia codzienne funkcjonowanie. Należy więc zadbać o jego jak najszybsze uruchomienie. Warto się spieszyć, bo w niektórych bankach oferta specjalna ma ograniczony czas obowiązywania.

Udostępnij