Tutaj jesteś

Jakie zalety ma działalność jednoosobowa?

30 grudnia 2021 Biznes działalność jednoosobowa

Działalność jednoosobowa daje duże możliwości, ale jednocześnie jest dużym wyzwaniem dla młodego i początkującego przedsiębiorcy.

Czym jest działalność jednoosobowa?

Zapewnia ona bardzo dużą niezależność, ale jednocześnie tworzy wysokie ryzyko. Już na samym początku trzeba wykazać się dużą odwagą i podejmować strategiczne decyzje. Niezbędna jest wiedza z zakresu tworzenia zaplecza własnej firmy oraz opodatkowania. Niestety najcięższy jest pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w tym czasie aż 1/4 firm likwiduje swoją działalność lub ją zawiesza. Trzeba jednak przetrwać ten okres, a lepsze dni z pewnością nadejdą. Działalność jednoosobowa jest regulowana przez przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Jednoosobowa działalność gospodarcza cechuje się celem zarobkowym, czyli jest nastawiona na zysk. Oprócz tego ma zorganizowany charakter, co oznacza, że prowadzony jest marketing lub wynajmowane są lokale do jej wykonywania. Dodatkowo musi być wykonywana w sposób ciągły, czyli wszystkie czynności muszą zmierzać do określonego celu. Warto również dodać, że działania mają charakter powtarzalny. Działalność jednoosobowa nie jest zarządzana przez zewnętrzne podmioty lub osoby, więc jest wykonywana we własnym imieniu.

Rejestracja działalności

Warto dodać, że przedsiębiorcy nie muszą rejestrować działalności gospodarczej, jeżeli przychody z działalności nie przekraczają w miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2022 ta kwota wynosi 1505 zł. Dodatkowo przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej przez ostatnie 60 miesięcy. Najprostszą formą prowadzenia własnego przedsiębiorstwa jest oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza. Warto mieć na uwadze, że rejestracja w CEIDG jest całkowicie darmowa. Nie trzeba nawet wychodzić, żeby ją założyć, ponieważ rejestracji można dokonać przez internet. Należy jednak pamiętać, że koniecznie jest posiadanie konta ePUAP, ewentualnie rejestrację można potwierdzić w najbliższym urzędzie miasta lub gminy. Jednoosobowa działalność gospodarcza wyróżnia się tym, że nie trzeba tworzyć kapitału na starcie. Kolejna zaleta to możliwość optymalizacji podatkowej oraz niskie koszty obsługi księgowej. Najważniejszym minusem jest oczywiście odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania. Warto również znać podstawowe przepisy dotyczące opodatkowania.

Wypełnianie formalności

Definicję działalności gospodarczej spełnia tak naprawdę każda czynność zarobkowa, którą wykonuje się we własnym imieniu. Dlatego musi ona zostać zarejestrowana. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca udziela korepetycji, sprzedaje gadżety, czy prowadzi jednoosobowy bar. Jeżeli czynności przynoszą stały dochód to podlega opodatkowaniu. Osoby, które chcą założyć jednoosobową działalność gospodarczą powinny uzupełnić formularz CEIDG-1, który jest dostępny na oficjalnej stronie ministerstwa. Po rejestracji działalności, należy zdobyć numer REGON oraz Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli NIP. Warto mieć na uwadze, że NIP nie ulega zmianie, jeśli przedsiębiorca w momencie zakładania działalności miał już ten numer nadany. NIP jest potrzebny do podatkowych celów. Numer REGON jest używany podczas rozliczeń i zawierania umów. Jest to też podstawa w kontaktach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub urzędem skarbowym. Osoba fizyczna ma do wyboru podatek liniowy i opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Ewentualnie można jeszcze wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybór zależy od rodzaju prowadzonej działalności i wysokości przychodów.

Zobacz: Szukasz działalności w Internecie? Sprawdź czym jest dropshipping

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?