Tutaj jesteś

Tworzenie strony internetowej – od czego zacząć?

1 marca 2022 Internet tworzenie strony internetowej


Osoby, które zastanawiają się nad założeniem własnej strony internetowej, mają wiele wątpliwości i pytań. Najczęściej sceptycznie podchodzą do własnych umiejętności w tym zakresie. Nie wiedzą, od czego zacząć i jak swój pomysł rozwinąć. Zanim takie myśli się pojawią, warto przejrzeć dokładnie już istniejące strony internetowe i zaczerpnąć z nich inspiracje oraz wiedze. Tworzenie strony internetowej nie musi wcale być trudne i bardzo kosztowne, wystarczy odpowiednio się do tego przygotować i mieć odpowiedni plan działania.

Wygląd strony internetowej – dlaczego jest istotny?

Strona internetowa powinna przede wszystkim być przejrzysta, tak, żeby odwiedzający mógł intuicyjnie się po niej poruszać. Bardzo często to ile dany czytelnik zostanie na stronie i czy się nią zainteresuje, zależy od pierwszego wrażenia. Dlatego też tworzenie strony internetowej powinno zacząć się od projektu i dobrego rozmieszczenia wszystkich elementów. Najlepiej, jeśli taka strona jest estetyczna, czytelna i od razu widać, jakiej tematyki dotyczy. Zawsze przy tworzeniu strony internetowej należy pamiętać o poszanowaniu użytkownika, który na nią trafi i będzie z niej korzystał. Stąd warto skupić się na jej ogólnym wyglądzie.

Własny projekt czy szablon – co wybrać?

Tworzenie strony internetowej nie musi być bardzo trudnym zajęciem, jednak trochę czasu trzeba na to przeznaczyć. Jeśli oczywiście chcemy stworzyć coś ciekawego, przykuwającego uwagę. To, czy wybierzemy tworzenie strony z własnym projektem, czy wykorzystamy do tego gotowy szablon, zależy głównie od naszych umiejętności. Nie każdy potrafi od podstaw robić strony internetowe i dla tych osób dużym ułatwieniem będzie skorzystanie z darmowych lub płatnych szablonów. W Internecie dostępne są również darmowe kreatory tworzenia stron, w których sami rozmieścimy wybrane elementy i dostosujemy je do własnych potrzeb, wystarczy pomysł, wyobraźnia i czas. Natomiast osoby, które zajmują się, na co dzień kodowaniem, zdecydowanie powinny wykorzystać swoją wiedzę i zdolności.

Strona mobilna czy responsywna – którą wybrać?

Najważniejsze to poznać, jakie możliwości ma dany rodzaj strony. Strona mobilna ma dwa podstawowe widoki: na komputer i na telefon. Strona taka ma z góry określoną wielkość wszystkich elementów. Natomiast strona responsywna ma znacznie więcej widoków i o wiele lepiej dostosowuje się do szerokości danego ekranu. Ten rodzaj strony jest wygodniejszy w użytkowaniu, ponieważ elementy tej strony tak zostaną rozłożone, że będzie je wszystkie widać, nawet, jeśli okno przeglądarki będzie dość małe i wąskie. Jak wiadomo, strona internetowa jest tworzona dla użytkowników, więc lepiej wybrać stronę responsywną.

Tworzenie strony internetowej i jej pozycjonowanie

Strony internetowe powstają po to, żeby były odwiedzane przez użytkowników. Jeśli więc chcemy, żeby nasza strona była widoczna dla czytelników i żeby ktoś z niej korzystał, to musimy zająć się jej pozycjonowaniem. Wiele osób słyszało o tak zwanym SEO, choć nie do końca wiedzą, co to takiego i po co jest stosowane. Otóż, jeśli chcemy zająć się na poważnie tworzeniem strony internetowej, to warto temat zgłębić i wziąć go pod uwagę przy budowaniu własnej strony. SEO (Search Engine Optymization) to proces, dzięki któremu nasza strona będzie zauważana w wyszukiwarce po wpisaniu w jej pasek pewnych pytań lub słów kluczowych. Tym samym jest to darmowy sposób na to, żeby nowa strona mogła mieć jak najlepszą pozycję w wyszukiwarkach. Jest to bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na ruchu jakościowym. Istotnymi elementami SEO są: nazwy i opisy strony, struktury nagłówków, podpięcie Google Search Console, twórcze treści.

Zobacz także: Jak poprawnie pisać artykuły?

Bezpieczeństwo strony

Tworzenie strony internetowej dotyczy wielu rzeczy, jest to zazwyczaj wygląd strony, jej treść, optymalizacja, pozycjonowanie, ale także bezpieczeństwo. W tym momencie strona, która nie ma odpowiedniego certyfikatu bezpieczeństwa, w wyszukiwarce Google jest określana, jako niebezpieczna, co za tym idzie, mało, kto będzie chciał z niej korzystać. Dlatego też należy pamiętać o dodaniu do swojej nowej strony certyfikatu SSL, który szyfruje wszystkie dane logowania, maile.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?