eppearance.pl

Blog tematyczny o pracy, marketingu i biznesie

Praca

Jak poprawnie pisać artykuły?

Jak poprawnie pisać artykuły?

Pisanie artykułów to dla wielu osób rodzaj sztuki. Z pewnością to efekt pracy oraz odpowiedniego warsztatu. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób pisać artykuły, żeby czytelnik z chęcią czytał nasze teksty.

Czym jest artykuł?

Wiele osób zastanawia się, jak napisać artykuł, jednakże najpierw warto dowiedzieć się, czym on jest. Artykuł to forma wypowiedzi pisemnej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że można mówić zarówno o artykułach informacyjnych, jak i artykułach problemowych, które mogą być krótkie, długie, naukowe bądź publicystyczne. Jako autor czy autorka mamy bardzo duże pole do popisu.

Jak wygląda budowa artykułu?

Należy pamiętać o tym, że budowa artykułu jest bardzo prosta, lecz warto pamiętać, że umieszczony niżej wzór, jest dość elastyczny. Artykuł posiada:
– Tytuł
– Lead
– Wstęp
– Rozwinięcie
– Zakończenie
Warto podkreślić, że przykładowy artykuł nie musi wcale wyglądać według tego wzoru. Oczywiście powinien mieć tytuł oraz lead, ale może mieć również wiele różnych rozwinięć, zwłaszcza wtedy, gdy tekst jest dłuższy bądź wielowątkowy – może mieć zakończenie zaraz po leadzie – jest to jeden z copywriterskich tricków, który stale przyciąga uwagę odbiorcy.

Jak poprawnie pisać artykuły?

Żeby pisać poprawnie artykuły, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby były one skonstruowane poprawnie językowo. Jest to banał, jednakże pomyłki językowe mogą zdarzyć się każdemu, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na poprawność językową. Warto czytać wszystko, co napisaliśmy, przed wysłaniem tego dalej. Ponadto można korzystać z pomocy innych osób bądź programów, które pomogą wyłapać wiele błędów językowych. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakiegoś słowa, to warto sprawdzić to z wykorzystaniem Narodowego Korpusu Języka Polskiego. Oprócz tego warto korzystać ze słowników synonimów, a także kolokacji. Nie trzeba kupować drukowanych, wystarczą te, które dostępne są w sieci. Warto pamiętać o tym, że ortografia, gramatyka czy interpunkcja są bardzo ważne w poprawnym pisaniu artykułów.

Oryginalność artykułu

Pisząc artykuł, należy pamiętać o tym, żeby był przede wszystkim oryginalny – jest to jedna z podstawowych zasad copywritingu. Warto inspirować się cudzymi tekstami, jednakże nie wolno kopiować niczego w skali 1:1, ponieważ zła sława może się ciągnąć za nami.

Przejrzystość artykułu

Wiele odbiorców nie czyta tekstu, lecz skanuje go w poszukiwaniu najistotniejszych informacji. Z tego względu bardzo ważne jest to, żeby właściwie formatować artykuł, by był on bardzo przejrzysty oraz łatwy w zrozumieniu. Wiele osób zastanawia się, jak to zrobić. Przede wszystkim wystarczy dzielić tekst na części i używać akapitów. Oprócz tego warto stosować śródtytuły i wyróżnienia w tekście, które będą podkreślać najważniejsze elementy – w tym wypadku dobrze stosować pogrubienia. Warto również używać punktowanych list. Jeśli chcemy, aby nasz artykuł wyglądał dobrze, nie warto stosować długich i złożonych zdań. Artykuł powinien być napisany schludnie i przyciągać wzrok odbiorcy.

Zobacz także: Umiesz dobrze pisać artykuły? Zobacz jak wygląda praca w mediach?

Udostępnij