Tutaj jesteś

Popyt na magazyny w Polsce rośnie cały czas

23 września 2022 Biznes Popyt na magazyny w Polsce

To dobry czas na podsumowanie pierwszego półrocza 2022 r. na rynku magazynowym. Cały czas wzrasta zapotrzebowanie na hale produkcyjne i powierzchnie magazynowe – zainteresowanie deweloperów i najemców budzą też tereny do tej pory mniej popularne. Szczegóły poniżej.

Wzrost popytu na powierzchnie magazynowe

Popyt netto na magazyny w Polsce rośnie – zauważalny jest wzrost w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. W Polsce, jak i w całej Europie, wyraźnie widać większą aktywność sektora logistycznego. W naszym kraju wskaźnik pustostanów spadł do 4,6 proc. Z kolei nowa podaż w Polsce to 2 400 000 mkw. Na poziomie 24 proc. popytu brutto utrzymały się odnowienia kontraktów. Branże kształtujące ten popyt to m.in. logistyka czy e-commerce. Na rynku cały czas utrzymuje się bardzo wysoka aktywność najemców.

Aktualne trendy w branży magazynowej

Rynek mierzy się ze zmianami w międzynarodowych łańcuchach dostaw, a to ma wpływ na wzrost aktywności sektora logistycznego. Jego operatorzy poszukują powierzchni dostępnej od teraz. Nic dziwnego, że dostępna powierzchnia w parkach magazynowych w Polsce to łącznie 1,2 miliona mkw. Dodajmy jako ciekawostkę, że wartość inwestycji magazynowych w I połowie 2022 r. osiągnęła 3 najlepszy wynik dla tego okresu w historii.

Magazyny do wynajęcia – dostępne od ręki

Na krajowym rynku widoczne jest rosnące zapotrzebowanie na obiekty magazynowe, które byłyby dostępne od ręki. Deweloperzy są zdecydowani nawet na realizację projektów na zasadach spekulacyjnych, by odpowiedzieć na czas na to zapotrzebowanie. Co więcej, pożądane są magazyny do wynajęcia nie tylko w takich regionach jak Polska Centralna czy Górny Śląsk.

Mniej popularne lokalizacje budzą większe zainteresowanie

Rośnie zainteresowanie do tej pory pomijanymi regionami i miastami, które do tej pory były traktowane marginalnie. Na koniec I półrocza 2022 roku w Polsce deweloperzy wybudowali aż 4 450 000 mkw. powierzchni magazynowej. Tym samym Polska znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem liczby wybudowanych obiektów magazynowych.

Jest drożej, ale magazyny w Polsce nadal są konkurencyjne

Trzeba jednak dodać, że stawki najmu magazynów do wynajęcia w Polsce rosną. To wynik m.in. rosnącej inflacji czy zawirowań na rynku walut, rosnących cen materiałów, kosztów budowy i zakupu działek, a także kosztów finansowania. Mimo to nadal Polska jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji w Europie i stanowi atrakcyjną alternatywę. Nadal odnotowuje się bardzo wysoki popyt na polskim rynku magazynowym.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?