Praca za naszą zachodnią granicą to coraz chętniej podejmowana przez Polaków aktywność zawodowa. Specjaliści z naszego kraju są również cenieni za profesjonalne podejście i praktyczne umiejętności, idące w parze ze stosunkowo niską ceną w porównaniu do niemieckich standardów. Poza pracą dla kogoś w ramach umowy polscy fachowcy mogą założyć jednoosobową działalność gospodarczą – Gewerbe – w Niemczech. Jak się do tego przygotować? Czy własna działalność za granicą się opłaca? Wyjaśniamy.
Gewerbe w Niemczech – wszystko, co musisz wiedzieć
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech nie jest szczególnie skomplikowane. Procedury wymagają co prawda czasu, podstawowej znajomości prawa (szczególnie podatkowego) oraz spełnienia szeregu wymogów formalnych, ale nie zmienia to faktu, że Gewerbe w Niemczech mogą bez większych przeszkód założyć również Polacy nieposiadający niemieckiego obywatelstwa.
Kto może rozpocząć działalność gospodarczą w Niemczech?
W praktyce każda osoba, która ma pomysł na prowadzenie własnej firmy, może spróbować swoich sił w roli przedsiębiorcy. Zostało wspomniane o kilku warunkach, jakie trzeba spełnić, planując założenie swojej Gewerbe w Niemczech. Przyszły przedsiębiorca musi być osobą niekaraną, co powinno zostać poświadczone za pomocą odpowiedniego dokumentu (Polizeiliches Führungszeugnis). Kolejną niezbędną formalnością jest konieczność opłacania wszystkich należności podatkowych. Jest on także zobowiązany zadeklarować posiadanie zabezpieczenia finansowego. Chcąc podjąć aktywność zawodową wymagającą poświadczenia wykształcenia, obowiązkowe jest też przedstawienie uznanego w Niemczech pozwolenia na pracę. W przypadku branży budowlanej, najpopularniejszej wśród Polaków otwierających Gewerbe w Niemczech, zajęciami wymagającymi odpowiednich uprawnień są zawody rzemieślnicze na stanowiskach mistrzowskich.
Dokumenty niezbędne do założenia Gewerbe
Do założenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech konieczne są dokumenty poświadczające spełnienie opisanych powyżej warunków: zaświadczenia o niekaralności, braku zaległości w opłacaniu zobowiązań fiskalnych oraz zabezpieczeniu finansowym. Ponadto należy posiadać dokument poświadczający prawo wykonywania zawodu, o ile jest to konieczne, oraz wszystkie inne koncesje i zezwolenia, które będą niezbędne do świadczenia pracy. Do założenia Gewerbe w Niemczech trzeba również przygotować kserokopie dokumentów tożsamości, potwierdzenie zameldowania i adres, pod którym działalność będzie zarejestrowana. Z takim kompletem można udać się do urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), gdzie inicjator działalności zostanie wpisany do rejestru – co łączy się z opłatą w wysokość 55 euro. Następnym krokiem jest zgłoszenie działalności w pozostałych urzędach i instytucjach, a przede wszystkim – w urzędzie skarbowym.
Gewerbe w Niemczech i podatki – ile to kosztuje?
Poza opłatami związanymi z założeniem Gewerbe w Niemczech do kosztów prowadzenia działalności trzeba doliczyć jeszcze szereg innych wydatków. Mowa tutaj nie tylko o zakupie niezbędnego sprzętu czy prowadzeniu biura, ale przede wszystkim o odprowadzaniu podatku od dochodów. W powszechnym przekonaniu niemieckie opłaty fiskalne uchodzą za szczególnie wysokie, a osoby prowadzące własne firmy w Niemczech mają obowiązek uiszczać dodatkowy – poza opłatą VAT – podatek od działalności gospodarczej. Do kosztów prowadzenia firmy dolicza się także komplet ubezpieczeń. Co ważne, w przypadku firm budowalnych dopuszcza się starania o zwolnienie z podatku budowlanego, pozwala to obniżyć opłaty. Biorąc pod uwagę zainteresowanie usługami budowlano-remontowymi oraz perspektywę wysokiej emerytury, prowadzenie własnej działalności gospodarczej w większości przypadków może okazać się opłacalnym pomysłem.