Zastanawiasz się jak wziąć kredyt na firmę? Jesteś w bardzo dobrym miejscu! Właśnie tutaj pochylimy się nad najważniejszymi zagadnieniami, które mogą Cię przybliżyć do uzyskania tego rodzaju produktu finansowego. Dowiesz się więcej na temat różnych ofert kredytowych dla firm i co banki biorą pod uwagę oceniając zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Wskażemy Ci, jakich dokumentów będziesz potrzebował przy składaniu wniosku i nie tylko. Czytaj dalej i wzbogać swoją wiedzę z dziedziny kredytów!
Rodzaje kredytów dla firm
Jedną z pierwszych kwestii, które należy rozważyć – zastanawiając się, jak wziąć kredyt na firmę – jest wiedza o tym, jakie rodzaje kredytów masz do wyboru. Okazuje się bowiem, że banki mają bardzo bogatą paletę opcji dla swoich klientów.
Do popularnych rodzajów kredytów dla firm należą między innymi:
-
Kredyt obrotowy – pozwala na utrzymanie płynności finansowej firmy.
-
Kredyt inwestycyjny – opłacalny ze względu na późniejszy zwrot z inwestycji.
-
Kredyt pomostowy – pomocny w trakcie oczekiwania na unijne dotacje.
-
Kredyt hipoteczny – zabezpieczony hipoteką nałożoną na konkretną nieruchomość.
-
Kredyt technologiczny – specjalny kredyt dedykowany wdrażaniu nowych technologii do firmy.
-
Kredyt w rachunku bieżącym – analogiczny do kredytu odnawialnego dla osób fizycznych.
-
Kredyt konsolidacyjny – analogiczny do kredytu konsolidacyjnego dla osób fizycznych.
-
Kredyt dla firm na start – kredyt dla startujących firm.
Jak widać – wiedza o tym, jak wziąć kredyt firmowy powinna sprowadzać Cię do porównania dostępnych opcji i podjęcia decyzji, który z aktualnie dostępnych rodzajów będzie najbardziej odpowiedni dla Twojej konkretnej sytuacji finansowej i możliwości prowadzonego przedsiębiorstwa.
Jak banki oceniają zdolność kredytową przedsiębiorstwa?
Zastanawiając się, jak wziąć kredyt na firmę – musisz bardzo dużo swojej energii poświęcić na rozeznanie się w temacie zdolności kredytowej Twojego przedsiębiorstwa, co jest kluczową kwestią w rozważaniach banku na temat tego, czy udzielić Ci kredytu, czy nie.
W tym kontekście bank bierze pod uwagę dwa rodzaje oceny zdolności kredytowej:
1.Bieżąca – ocena stopnia dynamiki rentowności, możliwości rozwoju firmy i płynności środków. Charakterystyczna dla kredytów krótkoterminowych i średnioterminowych.
2.Perspektywiczna – dodatkowo sprawdza się koszty działalności eksploatacyjnej, opłacalność produkcji eksportowej, ocenia się efektywność inwestycji. Charakterystyczna dla kredytów długoterminowych.
Jeśli zastanawiasz się, jak wziąć pożyczkę na firmę – równocześnie zacznij się też zastanawiać na tym, co możesz zrobić, aby maksymalnie poprawić zdolność kredytową swojej firmy, aby jak najlepiej wypaść w oczach banku już na etapie składania wniosku.
Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt firmowy?
Zanim wyjaśnimy dokładniej, jak wziąć kredyt na firmę – chcemy podkreślić znaczenie dokumentów. Im lepiej i w bardziej kompleksowy sposób zadbasz o dokumentację niezbędną do wnioskowania o kredyt firmowy – tym zwiększasz swoje szanse na to, że Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.
Podstawowe dokumenty kredytowe dla firm są następujące:
-
potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP z urzędu skarbowego
-
zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
-
zaświadczenie o nadaniu REGON
Pamiętaj, że nie wystarczy wiedzieć jak wziąć kredyt firmowy krok po kroku. Powyższe dokumenty to przykład, ostateczna lista będzie związana z tym, jaki kredyt firmowy ostatecznie wybierzesz i w jakim banku zdecydujesz się złożyć swój wniosek.
Jak złożyć wniosek o kredyt na firmę? Krok po kroku
Teraz już przechodzimy do dodatkowego i szczegółowego wyjaśnienia tego, jak wziąć kredyt na firmę. Warto pamiętać, że niżej opisane etapy są kluczowe, ale też przykładowe – ostateczna procedura będzie ponownie zależeć od rodzaju kredytu firmowego, który wybrałeś i wymagań konkretnej instytucji finansowej.
Krok 1 – złóż wniosek o kredytowe
Krok 2 – upewnij się co do poprawności danych
Krok 3 – czekaj na ocenę Twojej aplikacji ze strony banku
Krok 4 – w przypadku pozytywnej odpowiedzi banku uzyskasz środki
Ważne! Decyzja kredytowa może być podejmowana w różnym czasie i ten proces jest zależny od polityki konkretnego banku. Uwzględnij to w swoich planach biznesowych.
Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu firmowego?
Teraz już wiesz, jak wziąć pożyczkę na firmę – jednak zanim złożysz wniosek zastanów się nad tym, jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu firmowego. Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.
Przede wszystkim przeglądaj ranking kredytów firmowych – aby być na bieżąco z ofertami na rynku. Utrzymuj osobiste i biznesowe wyniki kredytowe na wysokim poziomie, a to już samo w sobie zwiększy Twoje szanse na przyznanie kredytu. Równolegle staraj się też gromadzić przychody oraz poświęć czas przed złożeniem wniosku o pożyczkę na upewnienie się, że struktura pożyczki odpowiada potrzebom Twojej firmy. Podchodząc do aplikacji o kredyt firmowy w tak odpowiedzialny sposób – zwiększasz szansę na jego przyznanie.
Artykuł sponsorowany