Zestawy przygotowania powietrza mają specjalne zadanie w układzie pneumatycznym – muszą bowiem przefiltrować zanieczyszczenia, ustalić optymalne ciśnienie i nasmarować mgłą olejową wykorzystywany w maszynach czynnik. W najczęściej występujących blokach znajdziemy kilka części: filtr, zawór redukcyjny i zawór odcinający, filtroreduktor i smarownicę. Przekonaj się, co warto o nich wiedzieć. W naszym artykule zebraliśmy podstawowe informacje.
Zespół przygotowania powietrza
Blok przygotowania powietrza to w gruncie rzeczy jeden z najważniejszych elementów w układzie pneumatycznym. Dzięki jego zastosowaniu nie dochodzi bowiem do niechcianych awarii, a urządzenia działają poprawnie. Chroni przed zanieczyszczeniami oraz niepożądaną wilgocią czy wahaniami ciśnienia. Zawsze należy podkreślić, że nie tylko oczyszczają stosowany w układzie czynnik, ale także zapewniają optymalne ciśnienie dla danej aplikacji i odpowiedni poziom smarowania każdego z elementów.
Decydując się na zestaw przygotowania powietrza, powinieneś zastosować również zawory. Zadaniem tego elementu jest odcięcie zasilania i odpowietrzenie instalacji. Wybierając model sterowany ręcznie, zwróć uwagę, czy posiadasz kłódkę – to właśnie ona będzie chronić twoje maszyny przed niepożądaną zmianą ustawień.
Wybierając zestawy przygotowania powietrza, musisz zwrócić uwagę na wielkość nominalną oraz przyłącza wtykowe. Najpowszechniejsze rozwiązania dostępne obecnie na rynku to zakres od G1/8”-G1”, należy jednak zdawać sobie sprawę, że istnieją także inne możliwości, które można precyzyjnie dostosować do danej aplikacji – należy jednak zamówić je indywidualnie.
Blok przygotowania powietrza ma zwartą budowę, która zapewnia funkcjonalność danego modelu i jego estetykę. Zbiornik wyposażony w mocowanie bagnetowe bardzo łatwo jest zdemontować, a niektóre modele mogą być również wyposażone w praktyczną osłonę zbiornika kondensatu i oleju. Użytkownicy doceniają zastosowane rozwiązania, które wpływają na komfort obsługi i prawidłową pracę całego układu.
Wśród istotnych zalet, którymi cechują się zestawy przygotowania powietrza, z pewnością należy wymienić:
- łatwy montaż dzięki zoptymalizowanym systemom połączeniowym,
- nieskomplikowane konfigurowanie ustawień,
- obecność blokady pokrętła, która chroni przed niepożądanymi zmianami wprowadzonymi przez osoby nieupoważnione.
Jak wybrać zestaw przygotowania powietrza?
Jeśli decydujesz się na zestaw przygotowania powietrza, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych dla jego prawidłowego działania kwestii. Przede wszystkim uwzględnij:
- wielkość przyłącza,
- wielkość przepływu,
- zakres regulacji.
Użytkownicy powinni dokładnie sprawdzić wszystkie elementy i ich kolejność. Blok przygotowania powietrza składa się bowiem z filtra, reduktora ciśnienia i smarownicy. Każda z tych części ma swoje dokładne miejsce i zastosowanie ich w odwrotnej kolejności sprawi, że dojdzie do zanieczyszczenia powietrza i zniszczenia urządzenia.
Decydując się na zestaw przygotowania powietrza, weź pod uwagę także typ zaworu spustowego zrzutu kondensatu. Możesz zdecydować się na typy:
- automatyczne, które będą bardzo wygodne i praktyczne,
- półautomatyczne, przed przyłączeniem których należy dokładnie odpowietrzyć cały układ.
Gdzie zamówić zestawy przygotowania powietrza?
Właściwy dobór rozwiązania do potrzeb danej aplikacji sprawia, że użytkownik może cieszyć się wysoką wydajnością. Praca jego instalacji będzie w pełni zoptymalizowana, a on uniknie kosztów wynikających z zastosowania bloków nieprawidłowej wielkości. Dlatego tak ważne jest, by w kwestii doboru i konserwacji stawiać na współpracę ze specjalistami. Polecamy więc ofertę firmy Inter Trade, którą tworzy zespół z wieloletnim doświadczeniem w doborze, sprzedaży i montażu profesjonalnych rozwiązań. To dla ciebie gwarancja zadowolenia.