Zapowiadany od dłuższego czasu Polski Ład doprowadził do sporych zmian w kwestii opodatkowania umów cywilnoprawnych. Część osób zastanawia się czy jest dla nich opłacalne przejście z umowy zlecenia na umowę o dzieło. Faktycznie, ze względu na samą wysokość podatków oraz oskładkowanie może to być opłacalne. Jednak w praktyce nie jest tak proste do wykonania. ZUS jest bardzo skrupulatny na polu weryfikacji czy zawierane umowy o dzieło są zasadne.
Umowa o dzieło a umowa zlecenie
Przy pobieżnym zerknięciu może się wydawać, że umowa o dzieło i umowa zlecenia to praktycznie to samo. Istnieją jednak różnice, które sprawiają, że te dwie umowy cywilnoprawne nie mogą być zawierane dowolnie i zamiennie.
W przypadku umowy zlecenia pracodawca koncentruje się na czynnościach, które ma wykonać pracownik. Ostateczny efekt pracy ma tutaj znaczenie drugorzędne. O ile każda praca musi mieć swój cel i najlepiej by był osiągnięty jak najmniejszym kosztem oraz szybko, nie zawsze jest to możliwe i mierzalne.
Przykładowo, przedmiotem umowy zlecenia może być wygłoszenie cyklu wykładów mających zachęcić do zakupu produktu danej firmy. Przedmiotem umowy będzie w takiej sytuacji przeprowadzenie tychże wykładów, natomiast finalny efekt pożądany przez pracodawcę jest trudny do przewidzenia, gdyż nie ma sposobu aby ustalić ilu potencjalnych nabywców faktycznie dokona zakupu po wysłuchaniu prelekcji.
Przeciwnie, zleconą pracą może być przygotowanie owego wykładu: opracowanie materiałów szkoleniowych, stworzenie prezentacji w PowerPoincie etc. W takim przypadku pracodawca z pracownikiem powinien zawrzeć umowę o dzieło.
Zobacz też, jak legalnie i przyjemnie dorobić do pensji
Kalkulator umowa o dzieło
Polski Ład zmienia sytuację na rynku pracy, gdyż w zależności od rodzaju zawartej umowy pracownicy mogą liczyć na inną wysokość wynagrodzenia a pracodawcy muszą znów przygotować się na inne koszty zatrudnienia pracowników.
Osoby pracujące na umowie o dzieło mogą się cieszyć z pozytywnych zmian w związku z wprowadzeniem polskiego ładu. Pierwszą korzyścią stanowi fakt, iż jeżeli umowa o dzieło nie jest zawarta z pracodawcą u którego pracujemy na etacie, to nie zachodzi konieczność odprowadzania składki zdrowotnej.
Kolejnymi pozytywnymi zmianami jest znacznie wyższa kwota wolna od podatku, która od początku tego roku wynosi aż 30 000 PLN. Ponadto dla osób rozliczających się wg zasad ogólnych, czyli zgodnie ze skalą podatkową niższy, 17% próg podatkowy obowiązuje do kwoty wynagrodzenia 120 000 PLN.
Pracownik może teraz zdecydować czy chce złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku braku złożenia wniosku, pracodawca będzie odprowadzał podatek do US. Natomiast w przypadku złożenia takowego wniosku, wynagrodzenie będzie wyższe. Rodzi to jednak ryzyko, iż na koniec roku przy rozliczaniu PIT może się okazać, iż wymagana jest dopłata do US.
Umowa o dzieło jako dodatkowa umowa z własnym pracodawcą
Część osób zawiera umowy o dzieło z własnym pracodawcą (firmą z którą łączy je umowa o pracę). Zgodne z zasadami Polskiego Ładu nie będzie to jednak już zbyt opłacalne.
Wynika to z faktu, iż od takiej umowy musi być odprowadzana składka zdrowotna do ZUS i nie będzie można jej odliczyć od podatku.
Natomiast kwota wolna od podatku może być rozliczona tylko z tytułu wynagrodzenia za pracę.
Sprawdź, na czym polega fakturowanie online