eppearance.pl

Blog tematyczny o pracy, marketingu i biznesie

FinansePraca

Jak legalnie i przyjemnie dorobić do pensji

Jak legalnie i przyjemnie dorobić do pensji

W dzisiejszych czasach wiele osób zastanawia się, jak dorobić do pensji i pozwolić sobie na dodatkowe wydatki. Istnieje kilka sprawdzonych i legalnych sposobów na to, by zyskać dodatkowy dochód w wolnym czasie.

Jak legalnie dorobić do pensji?

Istnieją dwa popularne rodzaje umów, na podstawie których można wykonywać dodatkowo płatną działalność. Pierwszą z nich jest umowa o dzieło. Umowa o dzieło może być podpisana z firmą lub osobą fizyczną. Powinna dotyczyć wykonania konkretnej usługi na rzecz podmiotu, z którym jest zawierana – nastawiona jest na efekt, bez znaczenia jest czas, czy sposób jego osiągnięcia.
Umowa o dzieło może dotyczyć przygotowania loga albo projektu strony internetowej. W ramach umowy o dzieło można również pisać artykuły poradnikowe, uszyć dla kogoś sukienkę lub zaprojektować ogród.
Drugim rodzajem umowy, która dotyczy często dodatkowej działalności, jest umowa zlecenie. W tym wypadku zleceniobiorca odpowiada nie za końcowy efekt (np. uszytą według wzoru sukienkę), ale zobowiązuje się do należytego wykonania określonych czynności. Przedmiotem takiej umowy może być sprzątanie, opieka nad dzieckiem, ochrona obiektu.
Jeśli ktoś chce dorabiać i ma pomysł na własny biznes, może założyć działalność nierejestrowaną. Nie odprowadza się od niej składek na ubezpieczenie społeczne i składek zdrowotnych. Najważniejszym warunkiem, aby móc skorzystać z tej formy działalności, jest uzyskiwanie należnego przychodu miesięcznego w wysokości nieprzekraczającej połowy minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli w tym roku 1505 zł.

Zobacz także: Płatna praca w domu dla mam

Pomysły na to, jak dorobić do pensji

Aby dorobić do swojej miesięcznej pensji, należy zastanowić się, jakie czynności sprawiają komuś przyjemność, są dla niego w miarę łatwe i potrafi je dobrze wykonywać. Jeśli działalność zarobkowa choć w niewielkim stopniu będzie połączona z zainteresowaniami, łatwiej będzie się zmotywować do pracy – zwłaszcza że ma być wykonywana po 8 godzinach spędzonych u pracodawcy.
Osoby, które mają dobre podejście do dzieci, lubią z nimi spędzać czas a nawet pomagać w lekcjach, mogą szukać dodatkowego zajęcia właśnie tam. Wielu rodziców szuka kogoś, kto zajmie się dziećmi przez kilka godzin w weekend albo pomoże im w lekcjach, kiedy sami są w pracy.
Niektórzy szukają również kogoś do pomocy przy opiece nad starszymi osobami. Ktoś może mieć rodziców z dala od własnego miejsca zamieszkania i wtedy szuka kogoś, kto zrobi zakupy dla nich lub sprzątnie mieszkanie. To proste, niewymagające ani wykształcenia ani wiedzy zajęcia, na których można trochę dorobić.
Osoby, które mają oryginalne hobby, albo w ogóle z pasją zajmują się czymś po pracy, mogą zająć się blogowaniem albo założyć kanał video. Wielu znanych kucharzy zaczynało od udostępniania swoich autorskich przepisów na blogach albo Instagramie. Podobnie fotograf lub grafik może pokazywać swoją pracę innym w mediach społecznościowych. Nie przyniesie to zysku od razu, ale w dłuższej perspektywie może przyczynić się do nawiązania ciekawej współpracy z dużymi firmami reprezentującymi dany rynek.

Zobacz także: Inwestycje finansowe – czy da się rozmnożyć małe kwoty?

Najprzyjemniej jest czerpać dochody z tego, co lubi się robić. Dlatego warto szukać źródeł zarobkowania najpierw wśród swoich pasji. Wtedy zarabianie na pewno będzie prostsze.

Dowiedz się więcej: Umowa o dzieło – kalkulator składek

Udostępnij