Tutaj jesteś

Po co jest analiza konkurencji i jak ją przeprowadzić?

7 stycznia 2022 Biznes analiza konkurencji

Analiza konkurencji jest doskonałym narzędziem dla firm, które chcą pozyskać przydatne informacje niezbędne przy prowadzeniu własnego biznesu. Z niniejszego artykuł dowiedzą się państwo w jaki sposób przeprowadza się analizę konkurencji i na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę.

Czym tak naprawdę jest analiza konkurencji?

Analiza konkurencji najprościej rzecz mówiąc polega na pozyskaniu jak największej ilości informacji o podmiotach, z którymi prowadzi się rywalizację. Analiza dotyczy nie tylko dokładnych informacji na temat liczebności konkurencji, ale również poziomu rozwoju poszczególnych firm. Szczegółowa analiza bardzo często zawiera również informacje dotyczące zachowywania się analizowanych firm na rynku. W dużej mierze to właśnie dzięki analizie konkurencyjności można dowiedzieć się jakie taktyki stosują konkurencyjne firmy z którymi zamierza się rywalizować. Specjalistyczna analiza konkurencji bardzo często przeprowadzana jest również przez agencje marketingowe. Dzięki pozyskanym informacją można dowiedzieć się z jakich narzędzi promocyjnych korzysta konkurencja i gdzie warto się reklamować, aby poprawić wizerunek marki i zdobyć wielu potencjalnych klientów.

Sprawdź też, jak działają ankiety na fb

Jakie są najpopularniejsze metody analizy konkurencji?

W zależności od branży można skorzystać z kilku różnych metod badania konkurencji. Wiele firm korzysta z kilku metod analizy konkurencji, dzięki czemu po zsumowaniu wyników otrzymują pełny obraz funkcjonowania poszczególnych firm na rynku. Przeprowadzenie analizy opierając się jedynie na jednej metodzie, może niestety wygenerować straty finansowe. W dzisiejszych czasach najpopularniejszą metodą jest oczywiście Desk Research. Przy tej metodzie pod uwagę bierze się dane zastane. Mowa tutaj oczywiście o wszystkich danych, które pozyskuje się bezpośrednio z pras branżowych, raportów i analiz rynku. Na rynku dostępnych jest wiele biuletynów, raportów i statystyk, które dostarczają mnóstwo przydatnych informacji. Analiza Desk Research polega także na dokładnym przeanalizowaniu stron internetowych poszczególnych firm.

Badania marketingowe i wywiad gospodarczy

Aby dokładnie poznać rynek konkurencji wykonuje się także badania marketingowe. Są to bardzo przydatne informacje, które pochodzą oczywiście bezpośrednio od uczestników danego rynku. Mowa tutaj nie tylko o klientach, ale również o producentach i dystrybutorach. W dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem cieszą się internetowe badania opinii. Za pomocą zwykłych ankiet można zdobyć naprawdę wartościowe dane.

Wywiad gospodarczy jest z kolei narzędziem, dzięki któremu można pozyskać informacje na temat kondycji finansowej konkurentów. Istnieje wiele sprawdzonych metod, dzięki którym można sprawdzić wypłacalność firm. Wywiad gospodarczy odgrywa bardzo ważną rolę. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu można dowiedzieć się, czy strategia i praktyki poszczególnych firm w rzeczywistości przynoszą satysfakcjonujące efekty. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wykonać również Mystery Shopping, dzięki któremu zyskamy pełny opis konkurencji.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?