Tutaj jesteś

System ERP dedykowany dla firm produkcyjnych – jakie ma funkcje?

7 lipca 2022 Biznes System ERP

Umiejętne zarządzanie przedsiębiorstwem to wymóg w firmie, która chce się rozwijać i osiągnąć sukces. Trzeba zadbać o organizację, przejrzystą komunikację i porządek. W przypadku firmy produkcyjnej liczy się również nadzór nad produkcją. Wszystkie te wymogi spełniają systemy ERP.

Jakbyśmy prześledzili, z jakich rozwiązań informatycznych korzystają firmy w ostatnich latach, to szybko zauważylibyśmy, że znacząco rośnie zainteresowanie systemami ERP. Decydują się na nie przedsiębiorstwa reprezentujące różne gałęzie gospodarki. Pozwalają zoptymalizować i zautomatyzować wiele procesów, a przy tym dają kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w firmie. Czym jest system ERP i jakie jego funkcje doceni firma produkcyjna?

System ERP – zarządzanie na najwyższym poziomie

W każdym dziale firmy korzysta się z innych programów. Inaczej wygląda praca kadrowca a inaczej osoby w dziale obsługi klienta, więc i narzędzi wymaga innych. A gdyby tak, zamiast kupować kilka bądź kilkanaście programów, wyposażyć się w jeden, ale kompleksowy, który będzie wspierać wszystkie obszary działalności? Będzie to możliwe właśnie z systemem ERP. To specjalistyczne oprogramowanie, w którym podstawą jest jedna baza danych. Trafiają do niej wszystkie informacje, z jakich korzysta się w firmie. Pozwala kontrolować i zarządzać każdym procesem. Systemy ERP można integrować z innymi programami, więc wdrożenie takiego narzędzia wcale nie wymusza rezygnacji z tych, które w danym dziale się sprawdziły.

Funkcje istotne dla firmy produkcyjnej

W zależności od tego, jaki system ERP wybierzemy, będzie się on różnił pod względem funkcjonalności. Jeżeli chcemy, by w najwyższym stopniu wspierał produkcję, to musimy postawić na taki, który pozwoli na kontrolę całego procesu i nadzór nad kosztami na wszystkich etapach. Musi sprzyjać automatyzacji procesów, co pozwoli zniwelować ryzyko błędów ludzkich. Istotną funkcją jest możliwość generacji dokumentacji związanej z produkcją, a więc dokumenty rozchodów z rozbiciem na etapy i surowce. Ze względu na wspomnianą automatyzację spójrzmy, czy oprogramowanie ma moduł Workflow.

Dla sprawnej produkcji ważny jest również dobrze prowadzony magazyn. Przeglądając systemy ERP, trzeba zweryfikować, jak wpływają na pracę magazynu. Podobnie jak w poprzednim przypadku ważna jest swoboda w obrębie tworzenia dokumentacji. Liczy się też możliwość planowania i zarządzania dostawami oraz stanami magazynowymi.

Nowoczesne rozwiązania do innowacyjnej firmy

Obecnie stawia się na elastyczność na różnych płaszczyznach, a w wielu firmach część obowiązków można wykonywać spoza siedziby firmy. Jeśli zaopatrzymy się w system ERP, w którym pracuje się w chmurze i na urządzeniach mobilnych, to praca będzie znacznie wygodniejsza i z dowolnego miejsca będziemy mieć dostęp do wszystkich informacji, jakie nas interesują.

Elastyczność dotyczy również zmiany w kierunku rozwoju i rozbudowy działalności. Być może w przyszłości postanowimy naszą działalność rozszerzyć. Temu ERP też będzie sprzyjać. Pod warunkiem że postawimy na oprogramowanie, które można konfigurować i dopasowywać do bieżących potrzeb firmy.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?