Tutaj jesteś

Rozmowa kwalifikacyjna pytania, które może usłyszeć kandydat ubiegający się o pracę

2 marca 2022 Praca rozmowa kwalifikacyjna pytania

W ciągu ostatnich lat rozmowa kwalifikacyjna stała się nieodłącznym elementem rekrutacji nowych pracowników. Pozwala bowiem poznać nie tylko konkretne odpowiedzi kandydata, ale również jego charakter poprzez interpretację zachowania i formułowania wypowiedzi. Aby zrobić dobre wrażenie na osobie rekrutującej, warto mieć świadomość, jakich pytań można się spodziewać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna pytania, które są najczęściej zadawane przez rekruterów

Niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej kandydat zostanie poproszony o krótkie przedstawienie swojej osoby, a także wskazanie mocnych i słabych stron. Aby zainteresować osobę rekrutującą, warto opowiedzieć w tym miejscu o swoich zaletach, które będą szczególnie wartościowe w pracy na danym stanowisku, np. jeśli dana osoba ubiega się o posadę związaną z usługami, dobrze jest podkreślić swoje umiejętności interpersonalne, jeśli zaś kandydat stara się o wakat jako pracownik biurowy, warto wspomnieć o swoich umiejętnościach związanych z organizacją pracy oraz terminowością. W przedstawieniu swojej osoby należy wspomnieć również o wadach, podkreślając jednak, że nie stanowią one przeszkody w wykonywaniu danej pracy. Kandydat powinien przedstawić się w możliwie pozytywnym świetle. Co więcej, rekruter zapyta również, co osoba ubiegająca się o pracę wie o danej firmie oraz dlaczego chce w niej pracować. W odpowiedziach na powyższe pytania warto wykazać się szczegółową znajomością działań firmy oraz wskazać, jakie wartości i umiejętności można wnieść, rozpoczynając w niej pracę. Dzięki temu osoba rekrutująca upewni się, że kandydat wie, co może zaoferować przedsiębiorstwu oraz co może w nim osiągnąć. Kolejne pytania mogą być bardziej szczegółowe, np.:

  • Jak Pan/Pani radzi sobie w pracy zespołowej?
  • Jakie są Pani/Pana największe osiągnięcia zawodowe?
  • Jak układa się Pańska współpraca w poprzedniej firmie?

Każda z odpowiedzi na powyższe pytania powinna być zgodna z prawdą oraz odnosić się do konkretnych przykładów z przeszłości. Warto jednak podkreślić pozytywne aspekty każdej historii, które mogą mieć przełożenie na pracę w nowej firmie.

Zobacz też, jak wygląda praca w mediach

Rozmowa kwalifikacyjna pytania – jak się do nich przygotować?

Wiedząc jakie pytania mogą paść na rozmowie kwalifikacyjnej, łatwo się do nich przygotować. Koniecznie należy zaznajomić się z informacjami dotyczącymi działalności nowej firmy, a także przemyśleć swoje mocne i słabe strony oraz sposób, w jaki można je przedstawić. Aby odpowiedzi były pełne i wyczerpujące, należy poprzeć je przykładami. Opowiadając zarówno o sobie, jak i swoim wcześniejszym doświadczeniu, warto wskazać jak dane kwalifikacje, cechy charakteru lub wiedza mogą zostać wykorzystane w nowym miejscu pracy.

Znając odpowiedź na zagadnienie – rozmowa kwalifikacyjna pytania, które może usłyszeć kandydat – bardzo łatwo można zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pracy, poprzez wcześniejsze przygotowanie odpowiednich wypowiedzi. Należy jednak pamiętać, że odpowiadając na zadane pytania, trzeba wykazać się zaangażowaniem, otwartością oraz prawdomównością – tylko w ten sposób można zyskać sympatię rekrutera i zacząć czerpać przyjemność z wykonywania nowej pracy.

Zobacz także: Jakie są nasze słabe strony przykłady?

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?