Tutaj jesteś

Kredyt na budowę domu – co warto wiedzieć?

9 stycznia 2022 Finanse kredyt na budowę domu

Wybudowanie lub kupno domu wiąże się ze sporym wydatkiem. Często pieniądze na taką inwestycję pozyskuje się w banku, ponieważ niewiele osób stać na samodzielne jej sfinansowanie. Zanim jednak weźmie się kredyt na budowę domu, warto dowiedzieć się, jak wyglądają formalności i co trzeba załatwić.

Co to jest kredyt na budowę domu?

Najczęściej kredyt na budowę to kredyt hipoteczny, który jest długoterminowym kredytem bankowym udzielanym na budowę lub kupno domu.
Aby otrzymać kredy hipoteczny, kredytowana nieruchomość musi zostać wpisana do księgi wieczystej. Hipoteka jest zabezpieczeniem spłaty zobowiązania dla banku.
Kredyt hipoteczny może być przeznaczony do wybudowania lub kupna domu, ale także do wyremontowania nieruchomości albo jej rozbudowy.

Ile wynosi kredyt hipoteczny i na jaki okres jest udzielany?

Wysokość kredytu hipotecznego to indywidualna sprawa każdego klienta. Suma kredytu uzależniona jest od wartości kredytowej nieruchomości, a także od zdolności kredytowej klienta i jego historii kredytowej.
Jeśli klient ma dobrą sytuację finansową i historię kredytową, wówczas wysokość kredytu hipotecznego sięgać może nawet 80-90% wartości konkretnej nieruchomości, która będzie kredytowana.
Kredyt hipoteczny jest poważnym zobowiązaniem finansowym, a banki starają się ułatwić jego spłatę, oferując długi okres kredytowania. Najczęściej kredyt hipoteczny zaciągany jest na 30 -35 lat, co pozwala ustalić rozsądną ratę, która nadmiernie nie obciąża domowego budżetu. W zależności od sytuacji klienta kredyt hipoteczny może być spłacany od 10 do 35 lat.
Tak długi czas kredytowania nie jest dla każdego klienta, ponieważ kredytodawcy wymagają, aby cała kwota kredytu na budowę domu została spłacona przez klienta do wieku 70 lub 75 lat. np. Pamiętaj, że możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego i odzyskanie części prowizji.

Zobacz też, na czym polega fakturowanie online

Kto może dostać kredyt hipoteczny?

Klient ubiegający się o kredyt na dom musi spełnić kilka warunków. Kredytobiorca musi być pełnoletni, aby móc starać się o kredyt na zakup domu w kraju.
Przed ubieganiem się o kredyt należy sporządzić projekt domu wraz z kosztorysem, które pomogą określić jaka suma pieniędzy będzie potrzebna, aby wykonać przedsięwzięcie.
Żeby dostać kredyt hipoteczny, klient musi mieć wkład własny w wysokości 20% wartości całej inwestycji. Jeśli klient wykupi specjalne ubezpieczenie, wówczas wkład własny może wynosić tylko 10%. Jako wkład własny zaliczyć można wartość działki na, której stawiany będzie dom. Spełniając te kryteria, klient może wypełnić i złożyć wniosek o kredyt hipoteczny dołączając do niego wszystkie niezbędne dokumenty.
Pracownik banku na podstawie dostarczanych dokumentów i informacji zawartych w BIK i rejestrze dłużników podejmuje decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego. Wszystkie dokumenty i zebrane informacje pozwalają oszacować zdolność kredytową klienta i określić całkowitą wysokość kredytu, jaką będzie on w stanie spłacić w określonym terminie.
Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu trzeba rozeznać się w ofertach banków istniejących na rynku, a w razie potrzeby można skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?