Tutaj jesteś

Webinarium co to jest i dlaczego zyskuje na popularności?

9 stycznia 2022 Internet webinarium co to jest


Przez ostatnie lata, a zwłaszcza czas trwania pandemii, szkolenia oraz nauczanie przy pomocy technik kształcenia na odległość stało się nie tylko popularniejsze, ale również niezbędne. Dzięki nim wykładowcy oraz marketingowcy są w stanie dotrzeć do większej rzeszy odbiorców, bez względu na to gdzie się znajdują. Jednym ze sposobów na przekazanie informacji i wiedzy przez Internet jest webinarium.

Webinarium co to jest?

Słowo webinarium powstało jako zlepek dwóch angielskich słów: web, czyli sieć oraz seminar, które oznacza seminarium, zajęcia specjalistyczne. Webinaria wykorzystywane są w celach szkoleniowych lub marketingowych. Ich niewątpliwą zaletą jest podobieństwo do tradycyjnego spotkania. Ta forma szkoleń odbywa się bowiem w trybie synchronicznym, czyli przy zachowaniu obustronnej komunikacji między osobą prowadzącą webinarium, a jego uczestnikami. Dostępność odpowiednich narzędzi, takich jak kamera, mikrofon oraz interaktywne pomoce dydaktyczne sprawia, że każdą prezentację można przedstawić w ciekawy i angażujący słuchaczy sposób.

Jakie możliwości daje prowadzenie webinarium?

Odpowiadając na pytanie – webinarium co to jest i jakie funkcje oferuje, niemal każdy internauta dowiaduje się, że jest to często najefektywniejsza forma przekazywania wiedzy i informacji przez Internet. Warto jednak podkreślić, że do przygotowania webinarium potrzebne jest specjalne oprogramowanie. Część producentów udostępnia je swoim użytkownikom za darmo, ale istnieje również wiele programów dostępnych jedynie za opłatą. Bez względu na komercyjność danego oprogramowania, większość z nich umożliwia transmisję głosu, obrazu, udostępnianie ekranu, plików oraz pokazy slajdów i prezentacji. Programy pozwalają również na komunikację z członkami webinarium, np. za pośrednictwem czatu. Prowadzący mogą wykorzystać również tablicę i zestaw narzędzi, dzięki którym można stworzyć na niej ciekawe wykresy, ilustracje lub rysunki, które pomogą w przekazaniu zaplanowanych treści. Możliwość udostępniania filmików lub nagrań z Internetu sprawi, że każdy uczestnik doceni różnorodność prezentowanych materiałów.

Zobacz także: Kursy online z certyfikatem – nauka w czasach pandemii

Do czego warto wykorzystać webinarium?

Badanie przeprowadzone przez jednego ze znanych producentów oprogramowania do tworzenia webinariów wykazały, że zdecydowana większość transmisji dotyczy celów kursowych i szkoleniowych (niemal 36%). Warto podkreślić, że przygotowanie wykładu w ten sposób najbardziej przypomina lekcję odbywającą się w szkolnych lub uczelnianych murach. Dzięki temu uczestnicy są bardzo zaangażowani, a efektywność wykładu maksymalnie zwiększona. Możliwość wykorzystania interaktywnych funkcji, takich jak wirtualna tablica, udostępnianie ekranu oraz video sprawiają, że webinaria mogą być nawet ciekawsze i bogatsze w różnorodne treści niż tradycyjne wykłady. 28% przeprowadzonych w 2019 roku transmisji dotyczyło marketingu i prezentacji produktów. Dzięki temu wiele firm może dotrzeć ze swoją ofertą do szerszego grona odbiorców, np. do osób z całej Polski. Webinaria okazały się również pomocne w organizacji spotkań biznesowych. Aż 11% firm zdecydowało, że forma ta jest skuteczniejsza od popularnych wideokonferencji, ze względu na jej uporządkowaną strukturę i możliwość prowadzenia wykładu przez więcej niż jedną osobę.

Webinaria wyniosły techniki i metody nauczania na odległość na nowy poziom. Dzięki dwustronnemu kontaktowi między prowadzącym a uczestnikami oraz ciekawym funkcjom dodatkowym znalazły zastosowanie nie tylko w sektorze szkoleń i kursów, ale również w sektorze biznesowym, umożliwiając ciekawszą prezentację produktów oraz marketing. Wiedząc – webinarium co to jest, warto pobrać odpowiednie oprogramowanie i zacząć tworzyć unikatowe treści dla swoich odbiorców.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?