Poszukiwanie pracy to z pewnością jedna z najbardziej czasochłonnych i stresujących czynności. Wymaga od poszukującego sporego zaangażowania i opanowania na rozmowach kwalifikacyjnych. Bardzo często proces rekrutacji przebiega wieloetapowo.
Aby rozpocząć proces starania się o daną ofertę pracy, należy przygotować do tego odpowiedni dokument, który będzie na tyle intrygujący dla rekrutera, że ten zaprosi nas na rozmowę. Dokument ten nosi nazwę Curriculum Vitae lub w skrócie CV, ma on na celu zaprezentowanie naszej dotychczasowej drogi edukacyjnej i zawodowej na potrzeby pozyskania nowej pracy. Przedstawiamy w nim nasze mocne strony, kompetencje i doświadczenie zawodowe jakie posiadamy. Starannie przygotowany dokument CV pomoże zwrócić uwagę osoby rekrutującej na naszą kandydaturę i skłoni ją do zaproszenia nas na dalszą rozmowę, na której będziemy mogli odsłonić więcej zalet.
Jak napisac CV w dobry stylu?
Na początku dokumentu powinny znaleźć swoje miejsce nasze dane osobowe. Należy tam umieścić dane typu:
– imię i nazwisko
– adres zamieszkania
– numer telefonu
– adres e-mail
Informacja, którą można jeszcze zawrzeć poniżej danych teleadresowych, to numer oferty pracy, na którą aplikujemy. Oczywiście jeżeli taki numer zostanie podany. Będzie to mile widziane przez pracodawcę i dodatkowo potwierdzi naszą motywację do pozyskania pracy na danym stanowisku. To, że aplikujemy na dany numer oferty, nie znaczy, że mamy zamkniętą drogę na inne stanowisko. Jeżeli nasze doświadczenie i osobowość spodobają się pracodawcy, to być może zaoferuje on nam pracę na innym stanowisku.
Na dokumencie Curriculum Vitae nie należy zamieszczać danych wrażliwych, takich jak numer PESEL, danych z naszego dowodu osobistego, typu jego numer lub seria. Nie należy także podawać stanu cywilnego. Takie informacje nie są interesujące dla naszego przyszłego pracodawcy, a poza tym mogą one być pozyskane przez osoby nieuprawnione do tego.
Zobacz także: Gdzie szukać pracy, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań?
Czy umieszczać w CV zdjęcie?
Jest to sprawa dyskusyjna. Na pewno zdjęcie do dokumentu CV musi mieć charakter oficjalny i poważny. Może to być zdjęcie sporządzone do dowodu lub innego oficjalnego dokumentu. Nigdy nie zamieszczamy w aplikacji zdjęć plażowych, urlopowych lub innych, które mogłyby nas ośmieszyć i nadać naszej ofercie charakter niepoważny.
Doświadczenie zawodowe i nasze mocne strony
W kolejnej części, pod danymi, możemy w sposób skrótowy zawrzeć informacje o doświadczeniu zawodowym. W tej części można także opisać nasze mocne strony i kompetencje miękkie, jakie posiadamy. Możemy napisać o tym, że jesteśmy pracowici, lubimy się rozwijać i tym podobne. Na tym etapie należy także wspomnieć, co nas motywuje do składania oferty na to konkretne ogłoszenie. Jakie cechy, które posiadamy, są pożądane na tym stanowisku.
W kolejnej części CV podajemy już dokładne informacje dotyczące wcześniejszego zatrudnienia. Podajemy tutaj konkretne branże i stanowiska pracy wraz z datami rozpoczęcia i zakończenia tych prac. Jest to najbardziej istotna część podania. Należy ją umieścić powyżej naszego wykształcenia, które będzie zawartością kolejnej części dokumentu.
Dla przyszłego pracodawcy jest to najważniejsza część, często zaczyna on przeglądanie zgłoszenia właśnie od doświadczenia zawodowego aplikującego kandydata. Nie musimy podawać tutaj konkretnych nazw firm, ale takich informacji, jak branża, rodzaj wykonywanych obowiązków, czas zatrudnienia oraz rodzaj stanowiska, nie może zabraknąć.
Należy zauważyć, że chronologię zatrudnienia podajemy w kolejności odwrotnej. Na samej górze umieszczamy ostatnie zatrudnienie, a na dole pierwsze.
Wykształcenie
Tę część wypełniamy podobnie jak część dotyczącą ścieżki zawodowej. Umieszczamy nasze dane w odwróconej kolejności. Niektóre oferty pracy wymagają konkretnego wykształcenia. Informacje takie jak nazwa placówki, data jej ukończenia oraz uzyskany tytuł naukowy i zawodowy są tutaj niezwykle ważne.
Jeżeli dysponujemy dodatkowymi umiejętnościami lub uprawnieniami typu znajomość języka obcego, prawo jazdy lub tym podobne, zawrzyjmy je na końcu sekcji wykształcenie.
Zobacz także: List motywacyjny przykłady jak go napisać