eppearance.pl

Blog tematyczny o pracy, marketingu i biznesie

Finanse

Na czym polega kredyt studencki? Kto może otrzymać pożyczkę na studia?

Na czym polega kredyt studencki? Kto może otrzymać pożyczkę na studia?

Studia to czas, kiedy młoda osoba staje się niezależna. Jednakże często natłok obowiązków związanych z uczelnią wyższą przerasta możliwości zarobienia pieniędzy. Studenci, w szczególności dzienni nie są w stanie pogodzić wykładów i pracy na pełen etat. Jak więc zdobyć pieniądze, aby móc się samodzielnie utrzymać? Jest na to sposób – kredyt studencki. W Polsce jest to dosyć nowy sposób na zdobycie gotówki, jednak w takich krajach jak Wielka Brytania jest to niezwykle popularne. Dowiedz się już dziś, na jakich zasadach działa kredyt studencki.

Czym jest kredyt studencki?

Kredyt na studia to rodzaj kredytu, który może być udzielony studentom na pokrycie kosztów studiów. Są one oferowane przez banki i inne instytucje finansowe w celu wspierania uczniów w ich edukacji. Kredyt studencki może być używany na pokrycie kosztów związanych z edukacją, takich jak opłata za szkołę, opłaty za zakwaterowanie, zakup materiałów edukacyjnych i innych wydatków. Zapewnia studentom dostęp do finansowania edukacji i zapewnia im dostęp do lepszych możliwości zawodowych po ukończeniu studiów. Kredyty studenckie są zazwyczaj udzielane na niższych oprocentowaniach niż inne rodzaje kredytów, co oznacza, że ​​student będzie miał mniejszy koszt kredytu. Są też często udzielane z okresami karencji, aż do ukończenia studiów, co oznacza, że student nie musi spłacać kredytu do tego czasu. Jest to bardzo ciekawa propozycja, którą warto uwzględnić przy rozpoczynaniu nauki w szkole wyższej. Niektórzy bronią się przed pobieraniem kredytu z obawy, że w przyszłości nie będą w stanie spłacić zadłużonej kwoty. Jednakże w tym przypadku banki starają się rozłożyć raty w dogodny sposób, aby młody człowiek był w stanie oddać wszystkie zobowiązania. Dlatego też kredyt studencki jako finansowanie studiów wyższych jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli nie jesteśmy w stanie pogodzić uczelni oraz pracy na pełen etat. Dlaczego więc nie jest on popularny? Gdyż niewiele osób wie o takiej możliwości. Banki oraz uczelnie nie informują o kredycie studenckim, dlatego korzystają z niego wyłącznie osoby, które przypadkiem dowiedzą się o inicjatywie.

Na jakich zasadach działa kredyt studencki?

Kredyt studencki 2022 – jakie są zasady? To jeden z najbardziej popularnych sposobów finansowania edukacji. W Polsce mało się o nim mówi, natomiast w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych jest to niezwykle popularny sposób na zdobycie pieniędzy dla studentów. Kredyty studenckie są dostępne dla uczniów na wszystkich poziomach edukacji – od szkoły średniej po najwyższy poziom edukacji. Są zazwyczaj udzielane na okres do 6 lat. Kredyty studenckie są często oprocentowane w niższych stawkach niż inne rodzaje kredytów. Pożyczki studenckie zostają udzielone, jeśli dochód nie przekracza 2500 zł brutto. Są one też często udzielane z okresami karencji, czyli student nie musi spłacać kredytu, aż do 2 lat od ukończenia studiów. Pożyczka na studia może być bardzo przydatny w wielu sytuacjach. Pomaga studentom finansować edukację i zapewnia im dostęp do lepszych możliwości. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przestudiować wszystkie warunki i wymagania, aby wybrać najlepszy kredyt dla swoich potrzeb. W jakich krajach popularny jest kredyt studencki? Kredyty studenckie są szeroko dostępne w wielu krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i wielu innych. W niektórych krajach kredyty studenckie są wspierane przez rząd, a w innych są oferowane przez banki lub inne instytucje finansowe.

Ile wynosi oprocentowanie kredytu studenckiego?

W Polsce kredyt na studia istnieje od 1998 roku, jednak niewielu studentów się na niego decyduje. Wnioskodawca sam decyduje w jakiej wysokości środki chce otrzymywać z banku w czasie studiowania. Istnieje możliwość wyboru kwoty od 400 zł do 1 000 zł miesięcznie. W trakcie pobierania kredytu student może dokonać zmiany w wysokości otrzymywanych środków. Dzięki temu dostosowywane są do aktualnych potrzeb studenta.

Warto jednak wiedzieć, że o kredyt na studia można ubiegać się przez cały rok. Decyzja kredytowa powinna zapaść w ciągu 30 dni od daty wniosku. Często pojawia się pytanie – dla kogo kredyt studencki? O pożyczkę może się ubiegać student do ukończenia 30 roku życia. Wniosek może złożyć również doktorant, który nie skończył 35 lat. Osoba ubiegająca się o studia, wówczas wypłata kredytu nastąpi po uzyskaniu statusu studenta także może otrzymać pożyczkę studencką. Aby otrzymać kredyt, należy się zgłosić do PKO Bank Polski, Bank PEKAO S.A. bądź Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Poza wnioskiem należy mieć ze sobą potwierdzenie dochodów rodziny studenta, zaświadczenie o statusie studenta. Niezbędna jest również ocena zdolności kredytowej rodziców. Obecnie oprocentowanie kredytu studenckiego wynosi 0,11 %. Jest to bardzo atrakcyjna oferta, jeśli porównamy inne rodzaje pożyczek bankowych. W praktyce wygląda to tak, że student spłaca wyłącznie połowę kwoty miesięcznej, którą otrzymywał w czasie studiów. Ciekawą możliwością jest również to, że jeśli student ukończy naukę na uczelni wyższej w gronie 10% najlepszych studentów, może otrzymać umorzenie nawet do 50% wartości kredytu.

Warto również zaznaczyć, że jest to wniosek jednorazowy, który obejmuje wszystkie lata studiów. Dlatego też jest to atrakcyjna propozycja, gdyż nie musimy co roku zajmować się papierologią i procedurami.

Udostępnij