Przywóz towarów z Chin to skomplikowany mechanizm. Początkujący kupcy muszą dopilnować wielu aspektów podczas całego procesu, który składa się między innymi z: – wyszukania odpowiedniego dostawcy w Chińskiej Republice Ludowej; – weryfikacja wyżej wymienionego dostawcy; – zapoznania się z normami Unii Europejskiej; – zapoznania się z certyfikacją CE; – podpisania umowy handlowej; – organizacji transportu; – dokonania odprawy celnej w docelowym kraju; Wyżej wymienione czynności to nie wszystkie obowiązki importera. Poniżej przedstawiono proces importu towarów z Chin.
Import z Chin na 2 sposoby
Importowanie towarów z Chin może być przeprowadzone na dwa sposoby: samodzielnie lub poprzez zlecenie tej czynności profesjonalnemu pośrednikowi. Choć samodzielny import może wydawać się atrakcyjny ze względu na potencjalnie niższe koszty i bezpośrednią kontrolę nad procesem, niesie on ze sobą znaczne ryzyko. Szczególnie dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z importem, wyzwania takie jak wybór wiarygodnego dostawcy, właściwe rozliczenie cła i innych podatków, czy poruszanie się w skomplikowanej przestrzeni regulacji prawnych, mogą być przytłaczające. W takich przypadkach korzystanie z usług pośrednika jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Profesjonalny pośrednik, znający rynek chiński, zmniejsza ryzyko nawiązania współpracy z nieuczciwym dostawcą i błędów w procesie importu. Dzięki ich doświadczeniu i znajomości procedur celnych, przedsiębiorca może uniknąć wielu pułapek i zapewnić sobie spokój ducha oraz bezpieczeństwo transakcji.
Więcej informacji o imporcie z Chin: https://www.discolm.pl/.
Jak przebiega import towarów z Chin?
Na samym początku należy zarejestrować działalność gospodarczą, jeśli początkujący importer nie ma jeszcze działalności. Forma działalności gospodarczej jest bez znaczenia. Następnym krokiem jest wystąpienie o przyznanie numeru EORI. Zdobycie tego numeru jest niezbędnym działaniem, bez którego import towarów z Chin do Polski i krajów Unii Europejskiej się nie powiedzie. Pozyskanie numeru EORI jest procesem łatwym i nic nie kosztuje, ponieważ procedurę można przeprowadzić przy użyciu internetu, a czas oczekiwania na nadanie numeru to około kilku dni roboczych.
W dniu 1 stycznia 2020 roku został wprowadzony obowiązek rejestracji w BDO dla wszystkich importerów. Figurujący w BDO importerzy zobowiązani są do uiszczenia opłat rocznych i produktowych od ilości wprowadzonych towarów do obrotu. Rejestracja w BDO jest możliwa online. Zarejestrowanie się w bazie danych o produktach i opakowaniach, a także o gospodarce odpadami dotyczy wszystkich importujących towary do Polski. Dotyczy to produktów w opakowaniach, opakowań, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii, a także akumulatorów, opon, olejów i pojazdów. Jeżeli wszystkie formalności zostały spełnione, to kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego partnera z Chin.
Najpopularniejszymi dostawcami są takie firmy jak Alibaba, Global Sources lub Made-in-China. Jednym ze sposób na znalezienie chińskiego dostawcy jest organizacja wyjazdu do zagłębia produkcyjnego. Podczas zamawiania towaru trzeba uważać na oszustów. W tym celu należy zweryfikować dostawcę. Po pozytywnej weryfikacji trzeba się zabezpieczyć poprzez podpisanie umowy z chińskim kontrahentem. Po podpisaniu umowy wypadałoby przed zamówieniem większej ilości towaru zamówić próbkę. Pozwoli to na sprawdzenie faktycznej jakości towaru przed hurtowym zamówieniem. Przeprowadzenie kontroli towaru na różnych poziomach zmniejszy ryzyko ewentualnych oszust i strat pieniędzy. Kontrola zamówionego towaru upewni importera, że towar spełnia wszystkie aspekty jakościowe i bezpieczeństwa.
Import z Chin – metody płatności i dostawy
Wyróżnia się cztery główne formy płatności za importowany towar z Chin: a) Western Union; b) PayPal; c) Akredytywa; d) T/T- transfer telegraficzny, czyli przelew bankowy; Należy zadbać o to, aby przelewy były dokonywane na konta firmowe w Chinach kontynentalnych. Przelewy do rajów podatkowych wiążą się z ryzykiem oszustwa. Dostępnymi metodami dostawy z Chin są między innymi za pomocą transportu morskiego, lotniczego, kolejowego oraz poprzez przesyłki kurierskie. Przy odprawie celnej importowanych produktów z Chin należy przygotować takie dokumenty jak faktura handlowa, Packing List oraz list przewozowy.