W dobie błyskawicznie rozwijających się technologii i zmieniających się oczekiwań klientów cyfryzacja przedsiębiorstwa to proces, którego nie da się uniknąć. Nie jest to jednak nowa koncepcja. Systemy informatyczne, które wspierają firmy produkcyjne w różnym zakresie, rozwijane są już od bardzo dawna. Jednak to w ciągu ostatnich lat zauważalne jest znaczący wzrost zainteresowania przedsiębiorców tymi rozwiązaniami. Wynika to ze zmieniających się realiów rynkowych i konieczności optymalizacji pewnych procesów. Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw produkcyjnych może być odpowiedzią na wiele problemów, które aktualnie trapią tę branżę. Jeśli zastanawiasz się, jak powinna przebiegać cyfrowa transformacja, zapraszamy do lektury.
1. Współczesne wyzwania firm produkcyjnych
2. Znaczenie przepływu informacji w firmie
3. Od czego zacząć cyfrową transformację?
4. Przebieg cyfrowej transformacji w przedsiębiorstwie produkcyjnym
Współczesne wyzwania firm produkcyjnych
W dzisiejszych czasach nie wystarczy produkować dobrej jakości produktów, żeby utrzymać firmę na rynku i myśleć o jej rozwoju. Środowisko rynkowe zmienia się bardzo dynamicznie, podobnie jak wymagania klientów. Wysoki poziom konkurencyjności sprawia, że rynek jest przesycony i bardzo trudno się wyróżnić. To wszystko wymaga elastycznej strategii i umiejętności reagowania na zmiany. Niepewności dodaje niestabilna sytuacja geopolityczna i gospodarcza, nieprzewidziane problemy, jak niedawna pandemia koronawirusa i międzynarodowe konflikty, które zaostrzają kryzys gospodarczy i wpływają na logistykę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://imfactory.com.pl/.
Wśród najważniejszych wyzwań w firmach produkcyjnych możemy wymienić:
- ceny surowców i nadpodaż,
- przerwane łańcuchy dostaw,
- regulacje środowiskowe,
- duża liczba konkurentów,
- szybkie tempo zmian,
- rosnące wymagania klientów,
- ciągłe zmiany technologiczne.
Znaczenie przepływu informacji w firmie
Dużym problemem, z którym zmaga się wiele przedsiębiorstw branży produkcyjnej, jest brak przepływu informacji. Tymczasem utworzenie Single Source of Truth, czyli jedynego źródła prawdy, jest kluczowe do zachowania poprawności procesów. W rzeczywistości brak przepływu danych skutkuje zmniejszeniem wydajności, bo nie wiadomo, jaki jest aktualnie popyt i stany magazynowe, a także zwiększeniem kosztów związanych z nadprodukcją lub niewystarczającą produkcją danych elementów.
Od czego zacząć cyfrową transformację?
Cyfrową transformację najlepiej zacząć od wyboru partnera, który przeprowadzi firmę przez ten proces. Wybór zaufanego dostawcy rozwiązań informatycznych zapewni bezproblemową implementację wszystkich potrzebnych rozwiązań. Jednak zanim to nastąpi, niezbędna jest analiza zastanej sytuacji i tego, w jakiej fazie cyfryzacji przedsiębiorstwo znajduje się obecnie. Kolejnym krokiem po audycie często są warsztaty z klientem, które mają na celu wspólne zebranie pomysłów, a następnie zapewnienie przez partnera technologicznego gotowych rozwiązań.
Przebieg cyfrowej transformacji w przedsiębiorstwie produkcyjnym
Realizacja cyfrowej transformacji w przedsiębiorstwie produkcyjnym to nie rewolucja, która odbywa się z dnia na dzień, ale proces realizowany krok po kroku. Poza implementacją odpowiednich rozwiązań informatycznych niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie pracowników, żeby poradzili sobie w nowym systemie. Cyfrowa transformacja to szereg zmian, które obejmują całą organizacją i należy patrzeć na nią globalnie.
Artykuł sponsorowany