List motywacyjny jest dokumentem, który zawiera wyjaśnienia i argumenty związane z chęcią podjęcia pracy w danej firmie na konkretnym stanowisku. Sporządzenie i przekazanie pracodawcy listu motywacyjnego jest często wymagane od kandydatów, którzy chcą wziąć udział w rekrutacji.
Co zawiera list motywacyjny?
W liście motywacyjnym zawarte muszą być następujące informacje:
– dane osoby, do której list jest kierowany,
– nazwa stanowiska, na jakie składana jest aplikacja,
– informacja, dlaczego chce się pracować w danym przedsiębiorstwie,
– nawiązanie do wymagań, jakie umieszczone zostały w ogłoszeniu o pracę,
– udowodnienie, że jest się najlepszym kandydatem na konkretne stanowisko,
– personalne zakończenie listu z informacją o chęci wzięcia udziału w rekrutacji.
Zobacz także: jak napisać CV?
Jak napisać list motywacyjny przykłady
Każdy list motywacyjny sporządzany jest według ogólnego wzoru. Aby napisać list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę, należy postępować według następujących kroków:
* rozpocząć od nagłówka i zwrotu grzecznościowego – na początku listu motywacyjnego umieścić trzeba swoje imię i nazwisko oraz adres, numer telefonu i adres e-mail. W prawym górnym rogu znaleźć powinna się data oraz miejscowość. List dobrze jest zaadresować do konkretnej osoby, np. dyrektora lub kierownika działu. List motywacyjny rozpocząć należy zwrotem grzecznościowym, np. Szanowny Pani bądź Szanowna Pani,
* zawrzeć informacje na temat swojego doświadczenia, kwalifikacji – list motywacyjny musi być ściśle związany z CV, a nawet skopiowany. List tworzony jet po to, aby móc rozwinąć to co zawarło się w CV. W tym punkcie trzeba przekonać pracodawcę do tego, że zależy nam na danym stanowisku i wybranie nas będzie najlepszą decyzją dla firmy. W liście motywacyjnym trzeba przedstawić pokrótce swoją sylwetkę zawodową oraz opisać swoje doświadczenie i atuty. List musi zawierać informacje, dlaczego pracodawca ma zatrudnić właśnie nas,
* przekonać do siebie osobę rekrutującą – przygotowując własny list motywacyjny można posłużyć się przykładami znalezionymi w internecie.
Jeśli staramy się o pracę na stanowisku nauczyciela, wówczas w liście motywacyjnym można zawrzeć informację na temat tego, że, np. geografia jest naszym hobby i z tego powodu praca jako nauczyciel geografii będzie dla nas przyjemnością. Osoba, która ubiega się o pracę na stanowisku do spraw marketingu internetowego, może w liście motywacyjnym napisać, jakie osiągnął wyniki, pracując przy użyciu mediów społecznościowych. Kiedy kandydat ubiega się o pracę jako kierownik, wówczas może opisać swoje doświadczenia, jakie posiadł, będąc kierownikiem w innym przedsiębiorstwie. List motywacyjny osoby chcącej pracować jako pracownik produkcji zawierać może informacje, że jest on przyzwyczajony do pracy 3-zmianowej i opanował sztukę obsługi poszczególnych maszyn.
W zależności od stanowiska, o jakie ubiega się pracownik oraz od jego doświadczeń i umiejętności list motywacyjny zawiera inne informacje, ważne jest jednak to, aby list sporządzony był tak, aby potencjalny pracodawca przeczytał go z chęcią, a nie z przymusu.
Zobacz także: Rozmowa kwalifikacyjna pytania, które może usłyszeć kandydat ubiegający się o pracę