Tutaj jesteś

Obsługa techniczna nieruchomości a sprawność infrastruktury

9 kwietnia 2024 Finanse Obsługa techniczna nieruchomości a sprawność infrastruktury


Przestrzenie biurowe wymagają sprawnej organizacji, aby sprostać oczekiwaniom pracowników i klientów. Z tego też powodu bardzo istotna jest bieżąca i profesjonalna obsługa techniczna nieruchomości komercyjnych, dzięki której praca i przebywanie w pomieszczeniach nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia, a ponadto korzystnie wpływają na samopoczucie i ergonomię działania. O tym, jakie czynniki są w tym zakresie kluczowe i jak zadbać o odpowiednią infrastrukturę techniczną budynków, opowiemy w poniższym poradniku.

Wyzwania techniczne w budynkach komercyjnych

Wszelkiego rodzaju biurowce czy przestrzenie biurowe zorganizowane w schemacie “open-space” wymagają solidnego przygotowania infrastruktury technicznej. Mowa nie tylko o instalacji elektrycznej czy sieci internetowej, ale o wielu innych aspektach, które na co dzień nie rzucają się w oczy a jednak zapewniają komfortowe i bezpieczne korzystanie z pomieszczeń oraz wyposażenia.

Obsługa techniczna nieruchomości to bieżące nadzorowanie systemów, takich jak:

  • sieć wentylacyjna (klimatyzacja, rekuperacja);

  • sieć wodociągowa i kanalizacyjna;

  • instalacja elektryczna;

  • instalacja gazowa;

  • instalacja kominowa;

  • sieć bezpieczeństwa (kamery, czujniki ruchu, alarmy).

W zakres technicznej obsługi obiektów komercyjnych wchodzą również czynności, takie jak: bieżąca konserwacja urządzeń sanitarnych, przeglądy budowlane, naprawa punktów dostępowych do energii elektrycznej, bieżące naprawy wyposażenia wnętrz czy prace remontowo-wykończeniowe (np. malowanie czy szpachlowanie).

Z punktu widzenia klienta czy użytkownika przestrzeni biurowych, tak szeroki zakres obsługi technicznej wydaje się niezauważalny i wręcz niedoceniany. W praktyce jednak takie szerokie spektrum działania wynika chociażby z wymogów bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów. A właściwa i zgodna z przyjętymi normami organizacja miejsca pracy ciąży na barkach pracodawcy. To właśnie dla firm i przedsiębiorców skierowana jest m.in. usługa kompleksowej obsługi technicznej nieruchomości, która pozwala na sprawne zarządzanie instalacjami i systemami wewnątrz pomieszczeń.

Jak utrzymać sprawną infrastrukturę techniczną w budynku?

Obecnie firmy, korporacje czy przedsiębiorcy mają co najmniej kilka opcji do wyboru, dzięki którym mogą sprawnie zarządzać, modernizować i konserwować wszelkimi systemami i instalacjami technicznymi wewnątrz budynku. Do takich sposobów zaliczyć można zatrudnienie osoby ds. technicznych (tzw. złotej rączki), zawarcie umów na usługi z firmami zarządzającymi infrastrukturą techniczną czy też skorzystanie z kompleksowych usług na obsługę techniczną obiektu, świadczoną przez jeden podmiot.

Wszystkie te opcje wydają się o wiele lepszym rozwiązaniem, niż bieżące monitorowanie, ocena ryzyka czy utrzymanie systemów technicznych we własnym zakresie lub w rękach pracowników bez odpowiednich kwalifikacji. Tym bardziej, że na każdym kroku trzeba dopilnować formalności i wymogów prawnych, takich jak przepisy PPOŻ czy BHP. To, która opcja sprawdzi się najlepiej, uzależniona jest głównie od możliwości finansowych i technicznych przedsiębiorstwa.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?