Tutaj jesteś

Lokata a inflacja — jak chronić swoje oszczędności?

18 maja 2023 Finanse Lokata a inflacja

Eksperci nie są optymistycznie nastawieni do poziomu inflacji, jaki obecnie mamy w Polsce. Tak wysokiego wskaźnika inflacji nie było w kraju od 1996 roku, który to poprzedziła denominacja złotego w 1995 roku. Obecnie stopa inflacji ma jednak związek nie z denominacją waluty, a z tym, co dzieje się w krajowej i zagranicznej gospodarce. Okres popandemiczny nie sprzyja rozwojowi gospodarki, która przez wiele miesięcy była w stagnacji. Jak ta sytuacja wpływa na nasze oszczędności?

Jak chronić oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji?

Choć wciąż nie wszyscy Polacy mogą pochwalić się posiadaniem poduszki finansowej, to ponad połowa osób posiada oszczędności, które można zamienić na inwestycje. Samo odkładanie pieniędzy na czarną godzinę nie jest jednak wystarczające. Głównie dlatego, że odłożone środki nie są oprocentowane, a więc nie tylko się na nich nie wzbogacimy, ale również nie będą one chronione przed skutkami inflacji.

Jeśli chcemy, aby wartość nominalna naszych pieniędzy nie spadała, trzeba nimi obracać. Najłatwiejszym, a jednocześnie jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów jest założenie oprocentowanej lokaty w banku. Innym popularnym produktem jest też rachunek oszczędnościowy, jednak on zwykle ma niższe oprocentowanie niż lokaty oszczędnościowe. Mimo wszystko również jest dobrym rozwiązaniem, aby dzięki oprocentowaniu pomnażać swoje środki, a jednocześnie wzmacniać ich wartość.

Lokaty bankowe – bezpieczny i oprocentowany depozyt w banku

Inflacja w Polsce według rynkowych prognoz miałaby osiągnąć już swój szczyt. Jednak negatywny wpływ wysokiej inflacji zostanie z nami jeszcze na długo. GUS, podając dane o inflacji za luty 2023 roku, podał również informację o wzroście cen o 1,2%. Warto pamiętać, że nawet gdy inflacja zacznie spadać, to rynkowe ceny wcale nie muszą. Co to dla nas oznacza? Niestety wartość posiadanych przez nas oszczędności również nominalnie może być niższa.

I choćby z tego powodu lokaty online cieszą się tak dużą popularnością. Na lokacie nie trzymamy środków, aby były zabezpieczone przez bankowy system ochrony. Głównym celem założenia tego depozytu jest wypracowanie zysku przez oprocentowanie depozytu bankowego. Istnieje bardzo dużo rodzajów lokat, które mogą być oprocentowanym depozytem lub też mogą łączyć w sobie lokatę i inny instrument inwestycyjny, dla potencjalnie większych zysków.

Bezpieczeństwo środków na lokacie gwarantowane jest przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ta instytucja odpowiada za ochronę wpłaconych środków do równowartości 100 tysięcy euro. Zatem lokaty są bezpiecznym sposobem ulokowania pieniędzy i czerpania zysków dzięki temu, że są oprocentowane, a jednocześnie niosą za sobą minimalne ryzyko inwestycyjne. Aby założyć lokatę, nie potrzebujemy szerokiej wiedzy finansowej, ponieważ to bank zajmie się naszymi środkami i wypłaci nam kapitał wraz z wypracowanymi odsetkami.

Zalety posiadania lokaty bankowej

Oprocentowanie lokat pozwala na wypracowanie zysku na posiadaniu oszczędności. Depozyty bankowe są naprawdę prostym instrumentem inwestycyjnym, który dostępny jest dla każdej dorosłej osoby. Lokaty online można założyć dla środków w wysokości minimum 1000 złotych, więc nie wymagają również ogromnych wkładów finansowych. Także czas trwania lokaty może być różny. Można ją założyć na miesiąc, jak i na 36 miesięcy. Przy czym każdy klient samodzielnie wybiera, ile środków chce przeznaczyć na lokatę i jak długo ma ona trwać.

Jedną z zalet, zwłaszcza dla osób wpłacających środki na lokatę, które po jej zakończeniu będą przeznaczone na realizację konkretnego celu, jest brak dostępu do tychże środków. Po prostu zakładając lokatę, wpłacamy konkretną kwotę na określony czas. Nie można do lokaty dopłacać środków, jak i ich wybierać, jak np. z konta oszczędnościowego. Jednocześnie, jeśli nagle będziemy musieli zlikwidować lokatę, ponieważ potrzebujemy tych środków, istnieje taka możliwość, jednak otrzymamy nasz kapitał bez wypracowanych odsetek i z odjęciem kosztów. Można powiedzieć, że jest to korzystne, ponieważ nie mając do nich dostępu, nie wydamy ich, a za to będziemy pomnażać swoje oszczędności.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://forsal.pl/gospodarka/inflacja/artykuly/8681169,szczyt-inflacji-w-lutym-gus-podal-dane.html

https://www.santanderconsumer.pl/oszczednosci/lokaty-przez-internet,2.html

Materiał zewnętrzny

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?