Tutaj jesteś

Kredyt konsolidacyjny – czym jest i kiedy się opłaca?

29 czerwca 2022 Finanse Kredyt konsolidacyjny

Z różnego rodzaju kredytów oraz pożyczek udzielanych zarówno przez banki, jak i instytucje pozabankowe korzysta coraz więcej osób. Zdarza się, że stają się one posiadaczami kilku zobowiązań. Nierzadko ilość oraz wysokość kolejnych rat zaczyna przerastać możliwości finansowe kredytobiorcy. Często też ze względu na mnogość zobowiązań i związanych z nimi terminów do domowego budżetu zaczyna wkradać się chaos, nad którym trudno zapanować. W takiej sytuacji warto rozważyć skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego. To rodzaj zobowiązania, które pozwala połączyć kilka rodzajów zadłużenia w jedno, a tym samym ułatwić sprawowanie kontroli nas sposobem spłaty. Co warto wiedzieć na jego temat?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt przeznaczony na jeden konkretny cel, jakim jest połączenie w jedną całość kilku różnych zobowiązań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kredytobiorca sam decyduje o tym, ile pożyczek oraz kredytów chce w ten sposób połączyć. Może zdecydować się on na konsolidację wszystkich lub ograniczyć wyłącznie do części z nich. Konsolidacji mogą podlegać różnego rodzaju kredyty, np. gotówkowy, mieszkaniowy, samochodowy, a także pożyczki, w tym również pożyczki udzielane przez firmy prywatne. Z możliwości konsolidacji zadłużenia mogą korzystać także posiadacze kart kredytowych.

Kredyty konsolidacyjnie podobnie jak inne produkty bankowe dostępne są w ofertach różnych placówek bankowych, co stwarza wiele możliwości wyboru. To bardzo istotny czynnik, bowiem aby kredyt konsolidacyjny był opłacalny, jego warunki muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy. Nie zawsze połączenie zadłużenia okazuje się korzystne. Wszystko uzależnione jest od ilości zobowiązań, ich charakteru oraz kosztów związanych z każdym z nich. Dlatego też poszukując atrakcyjnej oferty kredytu konsolidacyjnego, warto porównać ze sobą kilka kolejnych propozycji. Aby nie pogubić się w ilości możliwości, można skorzystać z pomocy fachowców i w oparciu o udzielone przez nich informacje przeprowadzić symulację spłaty skonsolidowanego zadłużenia. Umożliwi to dokonanie rzeczowej oceny korzyści wynikających z ewentualnej konsolidacji kredytów.

Kredyt konsolidacyjny – dlaczego warto?

Konsolidacja zobowiązań finansowych to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. W wielu przypadkach skorzystanie z niej okazuje się dużo korzystniejsze dla kredytobiorcy niż spłacanie przez niego kilku kredytów zaciągniętych w różnych bankach. Skorzystanie z konsolidacji zadłużenia pozwala połączyć kilka kolejnych rat w jedną, co jest rozwiązaniem niezwykle praktycznym z wielu względów.

Przede wszystkim pozwala zapanować nad terminem spłaty zadłużenia i ułatwia planowanie wydatków – zamiast kilku terminów spłaty zostaje jeden, co niweluje chaos w comiesięcznych wydatkach. Zsumowanie zobowiązań pozwala też spojrzeć racjonalnie na wysokość zadłużenia i ocenić własne możliwości finansowe, co często chroni przed zaciągnięciem kolejnego kredytu. Ponadto połączenie kilku rat w jedną bardzo często okazuje się też korzystniejsze pod względem finansowym. W zależności od wybranej oferty kredyt konsolidacyjny może zmniejszyć łączny koszt kilku kolejnych kredytów, zwłaszcza jeśli podlegają one zmiennemu oprocentowaniu, którego wysokość uzależniona jest od zmieniającej się sytuacji na rynku gospodarczym i finansowym.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, warto jednak dobrze rozważyć swój wybór, sugerując się przede wszystkim własną sytuacją finansową. Nie dla każdego będzie on bowiem równie korzystny. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim proponowane warunki i zastanowić się, czy okażą się one bardziej opłacalne niż spłata kilku różnych rat.

Źródło:

https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?