Tutaj jesteś

Jak wybrać właściwe biuro księgowe?

22 sierpnia 2022 Finanse biuro księgowe


Jeszcze do niedawna prowadzenie biura księgowego wymagało posiadania ministerialnego certyfikatu. Otrzymanie certyfikatu wiązało się z ukończeniem studiów wyższych lub podyplomowych na kierunku związanym z ekonomią i rachunkowością. Wymagana była również 3-letnia praktyka w księgowości. Od ponad 5 lat wymóg ten nie jest już obowiązkowy. W praktyce oznacza to, że dosłownie każdy ma możliwość prowadzenia takiego biura. Do działania w tej branży nie jest również wymagana wiedza z zakresu finansów lub księgowości. Taka sytuacja powoduje, że biur księgowych na rynku pojawia się coraz więcej, i co za tym idzie coraz trudniej wybrać takie, które będzie godne zaufania. Największy przyrost usług księgowych jest zauważalny w dużych miastach. Bez większego wysiłku można znaleźć biuro księgowe z Poznania, Warszawy czy Krakowa. Postęp technologii sprawia, że nie trzeba mieszkać w jednym z tych miast, by móc skorzystać z ich usług. Wymiana korespondencji może odbywać się drogą elektroniczną.

Biuro księgowe to podstawa każdej firmy

Właściwie prowadzona księgowość może ustrzec przedsiębiorcę przed niepotrzebnym stresem i umożliwić pełne skupienie się na działaniach firmy.

Wiele osób uważa, że skoro to biuro księgowe – poznań rozlicza wszelkie dokumenty firmy, to tylko i wyłącznie na nich spoczywa ryzyko odpowiedzialności za popełnione błędy. Jak się jednak okazuje, jest zupełnie inaczej. Powierzenie usług księgowych nie wyłącza odpowiedzialności przedsiębiorcy za popełnione błędy. Jeśli coś zostanie źle rozliczone, urząd skarbowy wyciągnie konsekwencje od właściciela przedsiębiorstwa. Naturalnie, jeśli przedsiębiorca poniesie straty z tytułu nieprawidłowego prowadzenia księgowości, może domagać się odszkodowania za poniesione szkody. Jednak zanim to nastąpi, najpierw będzie musiał uregulować wszelkie zaległości z urzędem. Takie sytuacje nie należą do najprzyjemniejszych i niekiedy mogą doprowadzić nawet do zamknięcia działalności. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać właściwe biuro księgowości. Za doskonały przykład posłuży nam biuro księgowe – poznań.

Czym się kierować przy wyborze biura księgowego?

Zniesienie obowiązku uzyskania certyfikatu spowodowało otwarcie rynku, a biura księgowe zaczęły wyrastać niczym grzyby po deszczu. To sprawiło, że ceny usług księgowych znacząco spadły, jednak czy przy wyborze biura księgowego warto kierować się jedynie ceną? Otóż jak się okazuje sama cena za usługę to nie wszystko. Wysoka jakość świadczonych usług może wiązać się z wyższą ceną, jednak profesjonalizm w tej branży jest wart wszystkich pieniędzy. Aby później nie żałować, warto przyjrzeć się kilku kwestiom. Na początku warto sprawdzić wyszkolenie pracowników biura. Najlepiej, jeśli jest to wieloletnie doświadczenie, sięgające czasów, gdy wymagany był certyfikat księgowego. Oznacza to, że wiedza, jaką dysponują pracownicy biura, jest poparta wieloletnimi studiami i praktyką związaną z księgowością. Kolejną niemniej ważną kwestią jest zakres usług oferowanych przez biuro księgowe poznań. W tym przypadku wszystko zależy od potrzeb danej firmy, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oferowane usługi mogą być nieco inne. Pomocne może się również okazać sprawdzenie referencji danego biura i doświadczenia w prowadzeniu innych firm. Bycie największym klientem danego biura niesie ze sobą ryzyko, że biuro może mieć trudności w świadczeniu usług. Warto również sprawdzić, czy dane biuro ma wdrożone procedury niezbędne do skutecznej ochrony danych osobowych.

Ponadto usługowe prowadzenie księgowości wiąże się z obowiązkiem wykupienia polisy OC. W praktyce oznacza to, że w wyniku popełnionych błędów przez księgowego, szkoda zostanie pokryta z konta ubezpieczyciela. Dlatego tez należy się upewnić czy dane biuro ma wykupione takie ubezpieczenie.

Profesjonalne biuro księgowe, poznań = spokojny sen

W dobie panującego kryzysu i nieustannie zmieniających się przepisów warto związać się z biurem, które zapewni stabilność firmy. Dzięki temu właściciel firmy będzie spał spokojnie, wiedząc, że jego dokumenty są we właściwych rękach. Poszukiwanie właściwego biura księgowego wcale nie musi być trudne.

Najlepsze z nich są obecne na rynku przez wiele lat, w związku z czym łatwo odszukać te najlepsze. By znaleźć to właściwe, wystarczy wpisać szukaną frazę w wyszukiwarkę, dla przykładu niech posłuży biuro księgowe poznań. Ta fraza kieruje prosto we właściwe miejsce.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?