Tutaj jesteś

Imadła frezarskie

21 kwietnia 2022 Praca Imadła frezarskie

Imadło frezarskie jest podstawowym systemem montażu przedmiotów obrabianych na frezarkach. Imadło precyzyjne składa się zwykle z trzech głównych elementów:

  • podstawy – zwanej też bazą, będącą silnie utwardzonym blokiem ze szlifowanymi powierzchniami przylgniowymi i prowadnicami,
  • szczęki stałej, która jest głównym oporem (zwykle w osi Y) dla przedmiotu obrabianego,
  • szczęki ruchomej, która przesuwając się na wspomnianych wyżej prowadnicach dociska przedmiot obrabiany do szczęki stałej i jest zwykle przesuwana za pomocą śruby trapezowej.

Imadło frezerskie może posiadać też wymienne szczęki, dzięki którym w ciągu kilku sekund możemy przezbroić się ze szczęk twardych (np. ryflowanych) na szczęki miękkie do samodzielnej przeróbki lub chwyt pryzmowy do montażu wałków jak np. w systemie Gerardi Flex.

Imadło frezarskie od tego włoskiego producenta jest generalnie wyborem wartym rozważenia, bo poza typowymi produktami jak imadło precyzyjne posiada on też w ofercie imadła wielostanowiskowe (pozwalające na montaż wielu przedmiotów jednocześnie) oraz imadła tworzące kolumny obróbkowe dla frezarek poziomych. Niemalże każdy z produktów tego producenta, którego dystrybutorem jest firma Abplanalp, pozwala też na montaż w tzw. systemie zero-point oraz quick-change. Imadło frezarskie wyposażone w grzybki zaciągające jednego z tych systemów, może być zdejmowane i zakładane w innej konfiguracji w ciągu kilku sekund, wykorzystując jako element rozmontowujący sprężone powietrze lub obrót śruby imbusowej. Dzięki temu przezbrojenie się z jednego systemu (którym może być np. imadło precyzyjne) na inny (np. uchwyt trójszczękowy) jest szybkie, proste i bardzo dokładne.

Dla rozwiązań pięcioosiowych Gerardi również ma rozwiązanie – imadło frezarskie samocentrujące. W takiej konfiguracji obie szczęki stają się jednocześnie szczękami ruchomymi, przez co zakładany przedmiot obrabiany zawsze znajduje się na środku naszego stołu uchylno-obrotowego, co zapewnia najmniejszą możliwą kolizyjność w trakcie obróbki. Imadło frezarskie samocentrujące ma też zwykle szczęki z tzw. nakładkami typu grip. Znajdują się one na szczycie szczęk i posiadają ząbki wżynające się w przedmiot obrabiany, co sprawia, że nasze imadło precyzyjne może trzymać przedmiot za 4mm, zapewniając mimo tego 100% pewność, że przedmiot nie zostanie wyrwany z imadła nawet przy agresywnej obróbce.

Imadło precyzyjne jest jednak dość drogim urządzeniem – zależnie od rozmiaru należy nastawić się tutaj na koszt około 500-1 000eur, w związku z tym dość istotne jest aby imadło frezarskie posiadało możliwość zakupu części zamiennych, jak też dodatków zwiększających jego możliwości, takich jak inne szczęki, wkładki do chwytania dwóch przedmiotów jednocześnie, czy chociażby śrub z dociskiem pneumatycznym lub hydraulicznym – i imadło frezarskie Gerardi takie możliwości gwarantuje.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?