Tutaj jesteś

Handlowiec – jak nim zostać

26 kwietnia 2022 Praca


Handel jest z nami od tysiącleci. Sztuczki sprzedażowe, strategie handlowe zmieniają się z roku na rok. Dziś stosuje się coraz to nowsze metody niż jakiś czas temu. Jednak niektóre sposoby zostają z nami od lat. Co jednak ma największy wpływ na powodzenie w tej branży? Okazuje się, że jest to sam człowiek. Wiedza i doświadczenie zdobyte praktyką gwarantują znakomite efekty. W tym artykule przyjrzymy się pracy na stanowisku handlowca. Może ktoś odnajdzie w tym swoje nowe powołanie?

Od czego zacząć przygodę z handlem?

Nie ma co ukrywać, że początki bywają trudne. Jeżeli liczysz na lekką i przyjemną pracę z dużym wynagrodzeniem na samym starcie, możesz niestety się nieco rozczarować.  Na początku, przed podjęciem tego typu pracy, warto zastanowić się czy aby na pewno jesteśmy gotowi wykonywać daną funkcję. Nie każdy ma na tyle wypracowany charakter aby na co dzień radzić sobie z różnymi mniej przyjemnymi sytuacjami z klientem. 

Warto poćwiczyć swoje umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne zajmując się sprzedażą na mniejszą skalę, czyli na przykład wystawiając swoje mniej potrzebne rzeczy na portale sprzedażowe. Nie chodzi tutaj o sam zarobek ale o zorientowanie się, jak poradzilibyśmy sobie w tego typu sytuacjach. Może nie jesteśmy jeszcze wystarczająco gotowi do tego zawodu?

Ciekawym sposobem na ćwiczenie swoich kompetencji interpersonalnych, umiejętności miękkich jest również uczestnictwo w różnego typu warsztatach, szkoleniach, kursach. Pod okiem specjalisty możemy przyjrzeć się temu w czym jesteśmy dobrzy i czego w naszym charakterze jeszcze brakuje. Handlowiec musi odznaczać się niezwykłą komunikatywnością oraz umiejętnością budowania trwałych i silnych relacji z klientami. Wszystkiego da się oczywiście nauczyć. Wystarczy odpowiednia motywacja i chęć osiągnięcia wyznaczonych celów.

Jaki powinien być handlowiec?

Jak wyżej wspomniano, każdą cechę charakteru da się wypracować. Jeżeli mamy wystarczającą mobilizację aby odnaleźć się w branży handlu, nic nie stoi na przeszkodzie aby dopracować brakujące umiejętności i zacząć pracować w wymarzonym zawodzie. 

Handlowiec musi posiadać odpowiednie kompetencje miękkie jak i fachową oraz profesjonalną wiedzę na temat swojej branży. W kwestii psychologicznej, musi to być przede wszystkim:

  • umiejętność negocjacji
  • odporność na stres
  • komunikatywność
  • umiejętne budowanie relacji z klientem
  • znakomite zarządzanie czasem pracy.

Wypracowany charakter to nie wszystko. Nie da się sprzedać danego produktu czy też usługi bez odpowiedniej wiedzy. Profesjonalizm handlowca powinien być zauważalny na każdym poziomie. Reprezentując daną firmę, powinien on wiedzieć o niej właściwie wszystko. Jeszcze ważniejsze jest oczywiście to, co planuje on sprzedać. Klient przede wszystkim musi poznać przewagę jaką ma produkt który reprezentuje nad konkurencją. Nawet jeżeli jest ona lepsza, to handlowiec odpowiedzialny jest za to, aby w perswazyjny sposób przekonać do zakupu akurat u niego. Brzmi może ciężko, ale nie ma nic trudnego, czego nie dałoby się osiągnąć.

Gdzie szukać pracy w handlu?

Ofert na stanowisko handlowca znajdziemy naprawdę dużo. Najlepszym źródłem ciekawych propozycji będzie Internet. Na początek warto poszukać pracy w mniejszej firmie i z czasem dawać sobie coraz to wyżej poprzeczkę. Nadmiar obowiązków na samym starcie może nas zniechęcić i szybko się wypalimy.

Jeżeli chodzi o strony z ofertami pracy, powinniśmy używać tylko tych sprawdzonych. Z racji że do handlu poszukiwane jest cały czas dużo osób, nie trudno więc trafić na oszustów. Powinniśmy zwracać tutaj też uwagę na specyfikę firmy, jakiej produkty mielibyśmy sprzedawać. Nie ma sensu startować do producenta wyrobów z którymi nigdy nie mieliśmy styczności. Rozmowy z klientem mogą wówczas być utrudnione. Oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale warto mieć to na uwadze.

Na co powinniśmy uważać?

Czytanie ze zrozumieniem to umiejętność która może nam dziś oszczędzić wiele nerwów. Dotyczy to nie tylko kwestii zawodowej ale i sytuacji z życia codziennego. Jednak nie odrywając się od tematu, skupmy się na poszukiwaniu pracy w zawodzie handlowca. Jak wcześniej wspomniano, oferty związane z handlem znajdziemy właściwie na każdej stronie służącej do szukania pracy. Przed wysłaniem aplikacji do danej osoby, powinniśmy upewnić się, czy dana firma rzeczywiście istnieje. Może ktoś po prostu chce jedynie pozyskać nasze dane osobowe? Jeżeli istnieje tylko taka możliwość, powinniśmy poczytać opinie na temat danego przedsiębiorstwa lub popytać innych pracowników jak wygląda praca w takim miejscu.

Kolejnym niezwykle istotnym punktem jest sama umowa. Początkująca osoba nie do końca może dobrze zrozumieć warunki pracy na jakie się zgadza. Dobrze jest pokazać umowę osobie, która również zna się w tym temacie i pomoże nam wykryć podejrzane podpunkty. Często dochodzi do sytuacji, że pracodawcy oferują pracownikom ogromne premie, których w praktyce nie mają szans otrzymać. 

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?