Obowiązek rozliczenia podatku z Niemiec w Polsce dotyczy polskich rezydentów podatkowych, którzy osiągali dochody w kraju oraz u naszych zachodnich sąsiadów. W takiej sytuacji podatnicy zobligowani są do złożenia deklaracji podatkowej w obu wymienionych krajach. Jak wygląda wówczas taka procedura? Dlaczego rozliczenie z pomocą certyfikowanego biura księgowego (np. Taxomi) może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem? W tym artykule poznasz najważniejsze i najciekawsze informacje na temat rozliczenia podatku z Niemiec w Polsce. Sprawdź!
O czym warto pamiętać, rozliczając podatek z Niemiec w Polsce?
Jak już wspomniano, jeśli podatnik uzyskiwał dochody w Polsce i Niemczech, wówczas powinien złożyć swoją deklarację podatkową w obu państwach. W takiej sytuacji Niemcy nakładają bowiem na podatnika obowiązek rozliczenia podatku w tamtejszym Finanzamcie, a polski urząd skarbowy wymaga dostarczenia dwóch deklaracji uwględniających oba osiągnięte dochody. Należy przy tym pamiętać, że dochody z Niemiec są wówczas zwolnione z opodatkowania w Polsce, służąc jedynie do poprawnego określenia odpowiedniej stawki podatkowej dla danego podatnika i eliminując ryzyko podwójnego opodatkowania. Jest to możliwe dzięki specjalnemu porozumieniu zawartemu między Polską a Federalną Republiką Niemiec.
Czy można rozliczyć podatek z Niemiec za pośrednictwem Internetu?
Warto zaznaczyć, że rozliczenie podatku z Niemiec nie musi być trudne ani czasochłonne, jeśli oddasz to zadanie w ręce doświadczonych specjalistów. Szukając wsparcia w sporządzeniu deklaracji i uzyskaniu należnego zwrotu podatku, należy jednak stawiać na profesjonalne i certyfikowane biura księgowe dostępne w Niemieckiej Izbie Doradców Podatkowych Steuerberatkammer – np. Taxomi. Wówczas cała procedura zajmuje zaledwie kilka minut i można ją wygodnie oraz szybko załatwić bez konieczności wychodzenia z domu czy uciążliwego oczekiwania w urzędowych kolejkach.
Jak wygląda rozliczenie podatku z Niemiec online z Taxomi?
Pierwszym krokiem do skutecznego rozliczenia podatku z Niemiec jest wypełnienie stosownego formularza. Można go bez trudu znaleźć na stronach poszczególnych biur księgowych. Po uzupełnieniu przez podatnika podstawowych informacji dotyczących m.in. jego stanu cywilnego, sytuacji rodzinnej i ekonomicznej, system automatycznie wyliczy wysokość należnego zwrotu podatku z Niemiec. Następnie niezbędne będzie dołączenie wszelkich dokumentów, na mocy których zostaną odliczone przysługujące podatnikowi ulgi, dzięki którym finalna suma przewidywanego zwrotu może okazać się wyższa. Najważniejszym dokumentem do dokonania elektronicznego rozliczenia podatku u naszych zachodnich sąsiadów okazuje się tzw. Elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa, będąca zaświadczeniem o osiągnietych dochodach w Niemczech. Po wgraniu do systemu wszystkich wymaganych dokumentów specjaliści z biura księgowego skontaktują się z Tobą, aby ustalić dalsze szczegóły i doprowadzić do pomyślnego rozliczenia z niemieckim fiskusem.
Dla kogo rozliczenie podatku z Niemiec jest obowiązkowe?
Bezwzględny obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim Finanzamcie mają wszystkie osoby, które prowadzą na terenie Niemiec jednoosobową działalność gospodarczą (niem. Gewerbe), a także podatnicy wykonujący wolny zawód (niem. Freiberuf) oraz rolnicy i leśnicy. Jeśli masz wątpliwości, czy obowiązek rozliczenia podatku w niemieckim urzędzie skarbowym dotyczy również Ciebie, warto skorzystać z bezpłatnych konsultacji ze strony zaufanego biura księgowego takiego jak Taxomi. Konieczność złożenia deklaracji podatkowej w obcym kraju lub (często) bez biegłej znajomości języka niemieckiego może wydawać się skomplikowane i wiązać się z niepotrzebnym stresem. Aby go uniknąć, warto więc zasięgnąć porady u specjalistów od spraw podatkowych w Niemczech. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja deklaracja będzie prawidłowa, a Ty szybko otrzymasz należny zwrot podatku.