Tutaj jesteś

5 kroków na praktyczny pokój młodzieżowy

6 lipca 2022 Rozwój Osobisty praktyczny pokój młodzieżowy

Pokój nastolatka to coś więcej niż miejsce, w którym dziecko śpi i się uczy. To jego azyl, który daje poczucie bezpieczeństwa oraz przestrzeń, gdzie dojrzewają plany na bliższą i dalszą przyszłość, to miejsce, w którym często rodzą się pasje oraz nawiązują się prawdziwe przyjaźnie. Dużo, jak na jedno pomieszczenie, prawda?

Odpowiednio zorganizowany pokój młodzieżowy z pewnością dobrze wpłynie na każdy z tych elementów! Poniżej przygotowaliśmy wskazówki, jak w 5 krokach urządzić praktyczny pokój nastolatka. Mamy nadzieję, że będą one przydatne!

1. Dobra organizacja – meble młodzieżowe

W pokoju młodzieżowym kluczowa jest dobra organizacja przestrzeni, którą warto podzielić na strefy: przechowywania, snu, nauki, odpoczynku i hobby.

Pierwsza z nich to strefa przechowywania, która jest bardzo ważna, a dobrze przemyślana z pewnością pomoże zachować dziecku porządek. W tym celu warto wybrać meble młodzieżowe, które będą oferować liczne szafki oraz półki. Gdy każda rzecz ma swoje miejsce, to znacząco wzrasta szansa, na utrzymanie przez nastolatka(ę) harmonii w pokoju.

Meble młodzieżowe, oprócz praktycznego aspektu, powinny również dbać o walory estetyczne pokoju. Producenci mebli do pokoju nastolatków doskonale to rozumieją i mają asortyment w różnych stylach. Do najpopularniejszych należą nowoczesne kolekcje oraz te, które nawiązują do stylu loft. Wśród kolorów dominuje biel, szarość, czerń oraz faktura drewna lub betonu. Nastolatkowie zdecydowanie rzadziej wybierają meble z kolorowymi akcentami.

Rada: Warto dobierać poszczególne meble z jednej kolekcji. Dzięki temu pokój będzie prezentował się spójnie, a użytkownik pomieszczenia będzie mógł podkreślić jego charakter przez liczne dodatki. 

meble młodzieżowe

2. Wygodne Łóżko

Sen to podstawa prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Naukowcy zgodnie informują, że nastolatkowie powinni spać od 8-10 h na dobę, by ich ciało oraz umysł prawidłowo przeszedł proces regeneracji. Wypoczęty organizm wykazuje większą koncentrację i szybciej przyswaja nową wiedzę. Odpowiednia ilość snu wpływa również na dobre samopoczucie. Jednak nie tylko czas snu jest ważny, ale również jego jakość.

W pokoju nastolatka powinno znaleźć się łóżko z materacem dopasowanym do jego wagi, ten sam materac dla jednych może być w odczuciu miękki, a dla innych twardy. Nastolatkom nie zaleca się twardych modeli, gdyż mogą uciskać stale rosnące kręgi.

Rozkładane kanapy, narożniki i wersalki również nie są wskazane do codziennego spania, gdyż nie zapewniają prawidłowego podparcia dla kręgosłupa.

3. Duże Biurko

Meble młodzieżowe powinny oferować biurko. Może to być jedno duże, które zapewni zarówno wygodne miejsce do odrabiania lekcji, jak i przestrzeń na komputer. Druga opcja, to dwa osobne biurka — pierwsze z przeznaczeniem do odrabiania lekcji, drugie pod komputer lub laptop. Innym, praktycznym rozwiązaniem, jest biurko narożne. Oferuje sporo miejsca na książki, zeszyty i sprzęt multimedialny oraz optymalnie wykorzystuje przestrzeń pomieszczenia. W pokoju nastolatka dobrym rozwiązaniem są biurka, które mają wbudowany regał lub szuflady. Dzięki niemu pod ręką będą najpotrzebniejsze przedmioty.

biurko narożne

4. Strefa odpoczynku

Młodzież dużo czasu spędza na nauce w szkole, jak i  po szkole. Dla zachowania równowagi warto zadbać o strefę odpoczynku w jego pokoju. Może to być wygodny fotel, wiszący hamak lub mała sofa, gdzie dziecko będzie mogło pobyć samo ze sobą.  W nastoletnim wieku bardzo ważne są również relacje z rówieśnikami. Wspólne spędzanie czasu pomaga neutralizować stres związany ze szkolnymi sprawdzianami i egzaminami. Z pewnością ucieszy się, gdy jego pokój będzie mógł być miejscem swobodnych spotkań z przyjaciółmi.

5. Przestrzeń na hobby

Bycie nastolatkiem wiąże się z ciągłym poszukiwaniem swojej drogi i próbowaniem nowych rzeczy. Zmienne zainteresowania są po prostu wpisane w naturę młodych ludzi, gdyż pomagają w poznawaniu siebie i kształtowaniu osobowości.  Pojawią się nowe upodobania wobec muzyki, ubioru oraz hobby. Miejsce na kreatywność i próbowanie nowych rzeczy powinien również zapewniać pokój. W tym okresie nastolatkowie często zmieniają kolory ścian, plakaty i inne dekoracje, dlatego tak ważne są dobrze dobrane meble młodzieżowe, które będą uniwersalne dla każdej kolejnej odsłony pokoju nastolatka.  

Więcej inspiracji  na urządzenie pokoju młodzieżowego znajdziesz w meblowym sklepie internetowym Mirjan24, który jest partnerem wpisu.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?