Tutaj jesteś

Zaprogramuj filiżankę kawy! Czyli czy opłaca się inwestować w inteligentny ekspres do kawy

13 lutego 2023 Finanse inteligentny ekspres

Kawa przeszła ewolucję od prymitywnego początku w kształcie jagody, którą musieliśmy żuć, przez zwykłe automatyczne urządzenie połowy XX wieku, ,,plujące’’ kawą, aż do całkowicie zautomatyzowanej maszyny, która wykonuje wszystkie funkcje za nas. Dlatego też w dążeniu do wyposażenia domu we wszelkiego rodzaju urządzenia typu smart, trudno zignorowować ekspres do kawy. 

Jednak jak bardzo uzasadniona jest potrzeba potężnej technologii w naszej porannej filiżance czarnego naparu? Może to akurat sytuacja, podobna do Tesli i jej dancing mode, kiedy to trzeba się doszukiwać… sensu?

Czym się wyróżnia inteligentny ekspres do kawy?

Istnieje wiele różnych opinii, jednak podstawowo uważa się, że inteligentny ekspres do kawy to ten, który potrafi połączyć się z funkcją Home Connect. To w pełni automatyczny gadżet, który zajmuje się wszystkimi zadaniami za nas. Po naciśnięciu jednego przycisku precyzyjnie zmieli ziarna zgodnie z potrzebą (bez tampera, rozdzielacza, kolby i innych skomplikowanych rzeczy), podgrzeje i spieni mleko, obliczy proporcję wody do naparu. 

Wróćmy jednak na chwilkę i odpowiedzmy na pytanie, czym tak naprawdę jest Home Connect. To aplikacja, która pozwala sterować urządzeniami domowymi od pralki po odkurzacz. Możesz nie tylko zdalnie włączyć albo wyłączyć swoje urządzenie, ale również wybrać konkretny program, ustawić czas, tryb i wiele więcej klikając swój smartfon albo tablet.

Ekspres do kawy typu smart daje możliwość zaparzenia kawy bez wstawania z łóżka czy wychodzenia z samochodu. Ponadto w czasach sterowania głosem możesz poczuć się jak Tony Stark i poprosić domowego baristę o zaparzenie kawy! Otóż pomyślmy, że możemy krzyknąć będąc w sypialni i zanim dotrzemy do kuchni, gorąca filiżanka kawy już będzie na nas czekać! 

Źródło: Przyjaciele Kawy

Przykłady inteligentnych urządzeń do kawy

Marki, które wiodą prym, to m.in. De’Longhi, Melitta, Philips, Siemens, Nivona czy Miele. Cechują ich różnorodne funkcje, w tym możliwość tworzenia kilku profili użytkowników i zapisywania preferencji smakowych, bogaty wybór przygotowywanych napojów od tradycyjnej czarnej kawy przez espresso po latte macchiato. Inteligentne ekspresy posiadają również ekran dotykowy, mają możliwość podświetlania filiżanek. 

Jak już mówiliśmy wcześniej, ekspresem możemy sterować za pomocą aplikacji, gdzie definiujemy temperaturę wody, pojemność i moc kawy czy czas dozowania mleka. Ważne jest również powiedzieć o konserwacji, ponieważ nawet ona jest… inteligentna! Ekspres smart zawiera automatyczny program odkamieniania, płukania i czyszczenia systemu mlecznego oraz zaparzania. Ekspres do kawy sam poinformuje, kiedy będzie potrzebował większej opieki. Wygodnym jest także, iż tackę ociekową, pojemnik na fusy, zbiornik na wodę i inne części możemy myć w zmywarce.

Nie można pominąć jeszcze jednego przykładu z wyższej półki cenowej. Otóż ceny urządzeń tego producenta sięgają aż do ponad 15 tys. złotych (mowa tutaj o sprzęcie do użytku domowego)! To szwajcarska firma Jura, która przoduje na rynku inteligentnych urządzeń do kawy klasy premium. Jest to naprawdę duża inwestycja nawet dla prawdziwego fanatyka kawy. Z jednej strony, ekspresy te mają bardzo luksusowy i wyrazisty design, który skupia się na szczegółach, są wykonane z wysokiej jakości materiałów (np. ceramiczne żarna w młynku). Co więcej, potrafią zaparzyć nawet takie ,,pokrętne’’ napoje jak cold brew czy latte macchiato doppio, są bardzo wydajne i intuicyjne w obsłudze. Toteż wydawałoby się, że ich wysokie uznanie społeczne jest w pełni zasłużone. Z drugiej zaś strony, dla większej części z nas to ogromna kwota, którą nigdy byśmy nie przeznaczyli na (trzeba przyznać) naprawdę dobrą kawę. 

ekspres do kawy
Źródło: Przyjaciele Kawy

Czy ekspres do kawy smart jest drogi?

Kontynuując wcześniejszy wątek, inteligentny ekspres do kawy i jego zakup wiążą się z większymi kosztami – wiadomo, że jakościowa kawa to drogie hobby… Aczkolwiek nie oznacza to, iż zostaniemy z całkowicie pustym portfelem (nawet jeśli wybierzemy Jurę). Istnieje kilka sposobów, jak można zaoszczędzić. Na pewno warto obserwować rynek i ,,polować’’ na promocje, jednak istnieją również perełki o atrakcyjnych cenach nie tylko w czarny piątek. Kultowym modelem będzie Nivona CafeRomatica, którą możemy nabyć już od 2,5 tys. zł albo Melitta Barista od 3 tys. zł. Warto zwrócić uwagę na urządzenia powystawowe, które wcześniej były prezentowane klientom sklepów – w ten sposób Nivona NICR 660 będzie kosztować o 700 złotych mniej! 

Inteligentny ekspres do kawy: nieoczywiste zalety

Oczywiście istnieją pewne korzyści ekspresów do kawy typu smart i dlatego stały się one tak popularne. 

W niektórych przypadkach mogą one nawet pomóc osobom niepełnosprawnym w przygotowaniu kawy. Jeśli osoba jest niedowidząca bądź niewidoma, przygotowanie kawy może być trudne, ale z kontrolą asystenta głosowego o wiele łatwiej zaparzyć filiżankę bez zbytniej pomocy. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale warto zauważyć, iż może to być pomocne dla osób z takimi potrzebami.

ekspres do kawy siemens
Źródło: Przyjaciele Kawy

Summa summarum…

Czy cała technologia ekspresu do kawy jest aż tak niezbędna? Oczywiście, że nie. Obecnie coraz bardziej na popularności zyskują tradycyjne ręczne sposoby robienia espresso za pomocą ekspresu kolbowego albo alternatywne metody parzenia kawy przelewowej, które pozwalają napawać się procesem. 

Z drugiej strony, automatyczny, inteligentny ekspres do kawy może:

  • pomóc zaoszczędzić czas
  • przygotować pyszny napar wg ciekawych przepisów niby od zawodowego baristy
  • ustawić tryby, czas i inne funkcje bez wstawania z łóżka
  • pozwolić cieszyć się wydajnością, szybkością i bardzo wysoką jakością
  • doświadczyć wszystkich możliwych zalet czasów technologicznych i poczuć się jak w filmie Sci-Fi. 

Najogólniej rzecz biorąc, jest to sposób na eksperymentowanie i dodanie wygody do swojej rutyny. Niektórzy twierdzą, że są zadowoleni, iż płacą więcej za funkcjonalność, komfort i prestiż, zaś inni potrafią delektować się pysznym naparem, zrobionym z kawy rozpuszczalnej. Wybór należy do każdego indywidualnie. Smacznego!

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?