Tutaj jesteś

Od czego zależy wysokość rozliczenia pitu w Niemczech?

2 sierpnia 2022 Finanse wysokość rozliczenia pitu w Niemczech

Polacy rozliczający się z niemieckim urzędem skarbowym to stale powiększająca się grupa. Nic w tym dziwnego – pracownicy z Polski są powszechnie cenieni w niemieckich firmach, a otwarte granice i pozwolenie na pracę znacznie ułatwiają emigrację z perspektywą lepszych zarobków. Jedną z kwestii, z którymi mierzą się osoby przybywające do pracy w Niemczech, jest dotyczący ich tam obowiązek fiskalny. Czy deklarację dla urzędu skarbowego można przygotować samodzielnie? Ile kosztuje rozliczenie PIT-u niemieckiego w biurze podatkowym? Co trzeba wiedzieć, by nie popełnić błędu? Sprawdź.

Rozliczenie PIT-u w Niemczech – najważniejsze informacje

Każda osoba otrzymująca dochód w Niemczech ma obowiązek rozliczyć się z niego w lokalnym urzędzie skarbowym (Finanzamt). Oznacza to konieczność złożenia deklaracji podatkowej oraz uregulowanie na jej podstawie płatności podatku. Tak samo jak w Polsce, również w Niemczech możliwe jest uzyskanie zwrotu, jednak przelew z Finanzamtu wypada dużo korzystniej. Poza deklaracją o wysokości dochodów podatnik składa dokumenty potwierdzające prawo do ulg i odpisania od dochodu części poniesionych wydatków. Przed przystąpieniem do rozliczenia fiskalnego konieczne jest sprawdzenie klasy podatkowej, ponieważ to na jej podstawie określa się szczegółowe obowiązki podatnika wobec państwa i przysługujące mu zwolnienia.

Klasy podatkowe a wysokość podatku

Czym jest klasa podatkowa? Każdy płatnik w Niemczech należy do jednej z sześciu, są one przydzielane na podstawie wysokości zarobków oraz sytuacji prywatnej. Odpowiednią klasę przypisuje się po deklaracji pracodawcy, ale po zmianie warunków życiowych podatnika dopuszcza się zmianę. Trzeba pamiętać, że w przypadku małżeństw rozliczających się wspólnie suma klas powinna wynosić osiem, co oznacza, że pary mogą skorzystać z kilku rozwiązań. Przed złożeniem deklaracji podatkowej warto udać się do biura podatkowego specjalizującego się we wsparciu Polaków rozliczających się w Niemczech, aby ułatwić pozyskanie najkorzystniejszego zwrotu. Ile kosztuje rozliczenie PIT-u niemieckiego w profesjonalnym biurze? Konkretna stawka uzależniona jest od wybranej usługi, ponieważ księgowy przeprowadzi klienta przez cały proces – od sprawdzenia klasy podatkowej po terminowe złożenie deklaracji i ewentualną korektę.

Z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać Polacy?

Jak już zostało wspomniane, niemiecki system fiskalny dopuszcza skorzystanie z różnego rodzaju ulg i odliczeń, co w wyraźny sposób obniża wysokość opłacanego podatku. Polacy pracujący w Niemczech mają takie samo prawo do ulg jak obywatele tego kraju, dlatego przed przystąpieniem do rozliczenia warto zorientować się, jakie odliczenia przysługują w konkretnym przypadku. Spośród wielu możliwości nasi rodacy najczęściej korzystają z ulgi na dzieci (Kindergeld), która dostępna jest dla rodziców dzieci do ukończenia 18. roku życia (25., jeśli dziecko uczy się lub studiuje). Co ważne, aby opiekun mógł skorzystać z Kindergeld, dziecko nie musi mieszkać w Niemczech. Inną szczególnie interesującą opcją dla wielu pracowników z Polski bywa odliczenie wydatków związanych z utrzymaniem podwójnego gospodarstwa domowego – w tym również znajdującego się w Polsce.

Ile kosztuje rozliczenie PIT-u niemieckiego przez księgowego?

Przekazanie rozliczenia podatkowego w ręce księgowego pozwala otrzymać bardzo korzystny zwrot podatku. Dzięki dobrej znajomości lokalnych przepisów profesjonalista będzie w stanie uwzględnić wszystkie aktualne ulgi i odliczenia, a także dopilnuje złożenia dokumentów w terminie. Można zastanawiać się, ile kosztuje rozliczenie PIT-u w taki sposób, jednak w perspektywie otrzymania wysokiego zwrotu, kwota usługi nie jest zazwyczaj wygórowana.

Artykuł sponsorowany

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?