Tutaj jesteś

Jaka praca dla prawnika? Gdzie jej szukać?

17 czerwca 2022 Praca ogłoszenia o pracę


Szukanie ofert pracy przez Internet nie wymaga nawet wychodzenia z domu, można zrobić to w dowolnym momencie i miejscu. Do wyboru są liczne ogłoszenia o pracę i to na różnych stanowiskach. Nie brakuje kancelarii adwokackich, które szukają doświadczonych pracowników, chętnych do zasilenia ich szeregów. Można też znaleźć ofertę stażu, co pozwala na przyuczenie się do zawodu. Nawet pracownicy bez doświadczenia mogą liczyć na spory wybór, najlepiej będzie oczywiście zacząć od przejrzenia ogłoszeń dotyczących najbliższej okolicy. Jeśli praca znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania, to przekłada się to na sporą oszczędność czasu i pieniędzy.

Jak zostać prawnikiem?

Wiele osób marzy o tym, aby być prawnikami, ale nie jest to łatwe zadanie. Trzeba mieć oczywiście predyspozycje, niezbędne staje się również odpowiednie wykształcenie. Już ukończenie prawa stanowi nie lada wyzwanie. Oczywiście zawsze można się przebranżowić, co jednak wymaga do kolejnych nakładów czasowych i finansowych. Prawnik to zawód prestiżowy, ale na początku nie należy oczekiwać wysokich zarobków. Trudno spodziewać się znalezienia zatrudnienia przy braku doświadczenia i wymaganiu nieprzeciętnego wynagrodzenia. Oczywiście od czegoś trzeba zacząć. Najpierw należy jednak pójść na odpowiednie studia i ukończyć je z dobrym wynikiem. Konieczne staje się wybranie jednolitych studiów magisterskich. Jeśli komuś zależy na jak najlepszym przygotowaniu, to powinien wybrać studia w trybie stacjonarnym. Jest jeszcze opcja weekendowa. Warto od razu zaznaczyć, że zawód prawnika to konieczność ciągłego aktualizowania wiedzy i podwyższenia swoich kwalifikacji. W przypadku zawodów prawniczych nie wystarczy uzyskać tytułu magistra. Konieczne staje się kontynuowanie kształcenia, jeśli chce się być rozchwytywanym adwokatem. Niezbędne staje się również ukończenie właściwej aplikacji, co może zająć kolejne kilka lat. Aplikacja notarialna wiąże się z ponad trzyletnią nauką dodatkową po zakończeniu studiów. Należy dobrze się zastanowić nad wyborem specjalizacji, bo od niej będą zależeć późniejsze zarobki. Jeśli ktoś nie chce dalej się uczyć po studiach, to może od razu przejść do wykonywania zawodu pod warunkiem, przed zda egzamin składający się ze 150 pytań, trzeba odpowiedzieć na co najmniej 2/3. Mogą one dotyczyć dowolnego rodzaju szeroko pojętego prawa, więc konieczne jest dysponowanie ogromną wiedzą. Warto też od razu podkreślić, że aplikacje prawnicze nie są bezpłatne, przygotowanie się do egzaminu pochłania sporo pieniędzy, a sam rok nauki to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Wynagrodzenie pracowników wynosi minimum 5000 zł i może sięgać do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Radcy prawni zarabiają średnio 9000 złotych. Wynagrodzenie notariuszy jest jeszcze wyższe.

Przeczytaj więcej na http://fabrykabalonow.pl

Jaka będzie odpowiednia praca dla prawnika? W małej kancelarii czy w korporacji prawniczej?

Mając już zawód prawnika, należy rozpocząć poszukiwania pracy. Konkurencja na rynku jest spora. Jedni decydują się na zatrudnienie w korporacji prawniczej, inni preferują znalezienie małej kancelarii. Oba rozwiązania mają zarówno plusy, jak i minusy. W przypadku dużych korporacji można liczyć na bardzo rozbudowaną strukturę. Jeśli ktoś szuka prestiżowego miejsca pracy, to warto poszukać renomowanej korporacji. Zaletą tego rozwiązania będzie możliwość zdobycia dużego doświadczenia. Na korzyść pracy w korporacji prawniczej przemawia wysokie wynagrodzenie, liczne dodatki, nawiązanie cennych kontaktów, uczestnictwo w międzynarodowych projektach. Najczęściej wykorzystuje się specjalne oprogramowanie dla prawników, co ułatwia pracę, bo wiele procesów zostaje zautomatyzowanych. Trzeba jednak liczyć się z większą presją, dużymi oczekiwaniami ze strony pracodawców, sporą konkurencją. Jeśli ktoś nie lubi rywalizować i źle się czuję w sztywnej strukturze organizacyjnej, to lepiej poszukać pracy w mojej kancelarii prawnej. Jest to dobre rozwiązanie dla osób początkujących, bez większego doświadczenia. Można liczyć również na bardziej przyjazną atmosferę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że otrzymywane sprawy będą dotyczyły wielu gałęzi prawa, co wymaga szerokiej wiedzy.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?