Tutaj jesteś

Ile kosztuje rozliczenie PITu niemieckiego?

4 lipca 2022 Finanse rozliczenie PiT

Jednym z najchętniej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej są Niemcy. Z tego powodu coraz większa grupa polskich obywateli rozlicza nie tylko polskiego, ale też niemieckiego PITa. Większość z nich szybko zauważa, że niemiecki system podatkowy jest dużo bardziej skomplikowany niż to, z czym mieli do czynienia wcześniej. Jednym ze sposobów ułatwienia tego zadania jest zlecenie go profesjonalnej firmie. Na czym polega różnica między polskim a niemieckim obowiązkiem fiskalnym? Ile kosztuje rozliczenie PITu niemieckiego? Odpowiadamy w naszym poradniku.

Fiskus a Finanzamt – najistotniejsze różnice

Niemiecki urząd skarbowy – Finanzamt – podobnie jak polski fiskus jest miejscem, do którego podatnicy rozliczający się w Niemczech składają co roku zeznania podatkowe. Na podstawie sumy zarobków, z uwzględnieniem należnych ulg i zwolnień, urząd wylicza wysokość podatku, jaki każdy zatrudniony powinien uiścić. Jeśli składki odprowadzone na jego poczet przez pracodawcę podatnika są wyższe niż podatek, który powinien zostać opłacony, otrzymuje on zwrot. W sytuacji, kiedy składki były za niskie – obowiązuje konieczność dopłaty na wskazane przez Finanzamt konto. Chociaż na pozór cała procedura jest zbliżona do obowiązującej w Polsce, niemiecki system podatkowy charakteryzuje jedna, bardzo istotna różnica – istnienie klas podatkowych. Na ich podstawie określa się wysokość podatku oraz możliwość skorzystania z wielu intratnych ulg. Reguły dotyczące przypisania do konkretnej klasy opierają się na zarobkach i sytuacji życiowej każdego płatnika i mają za zadanie wyrównać możliwości osób o skrajnie różnych zarobkach.

Kto powinien rozliczać podatek w Niemczech?

Obowiązek fiskalny w Niemczech dotyczy każdej osoby zatrudnionej na terenie tego kraju. Osoby, które pracują 183 dni lub więcej w skali roku, mają możliwość wykorzystania zwolnień podatkowych, takich jak ulga na dzieci czy zwrot kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Dzięki temu uzyskany przez nie zwrot podatku może być dużo wyższy niż w Polsce. Pracownicy, którzy przepracowali mniej niż 183 dni w roku, również są zobowiązani do złożenia rozliczenia, jednak ze względu na przynależność do 6. klasy podatkowej nie mogą skorzystać z ulg. Z tego powodu odprowadzany przez nie podatek jest wysoki, a zwrot – niewielki.

Jak przygotować się do zeznania podatkowego w Niemczech?

Aby móc złożyć PITa w Niemczech, pracownik zobowiązany jest przedłożyć w urzędzie dokument od pracodawcy. Znajduje się w nim informacja o wysokości uzyskanego dochodu oraz odprowadzonej na rzecz podatku zaliczki. Jeżeli w procesie rozliczania fiskalnego podatnik ma zamiar odliczyć od tej kwoty część wydatków na podstawie przysługujących mu ulg, konieczne są także dokumenty potwierdzające prawo do nich. Na przykład – pracownik, który poza opłacaniem pobytu w Niemczech, utrzymuje również dom i rodzinę w Polsce, powinien złożyć również dowody poniesionych kosztów.

Ile kosztuje rozliczenie PITu niemieckiego?

Procedury, jakich musi dopełnić podatnik, by złożyć rozliczenie fiskalne, mogą być skomplikowane, szczególnie dla osób, które nie posługują płynnie językiem niemieckim. W takiej sytuacji można zwrócić się o pomoc do profesjonalnego biura księgowego. Część osób waha się przed tą decyzją w obawie o to, ile kosztuje rozliczenie PITu niemieckiego. Jednak biorąc pod uwagę możliwość uzyskania wysokiego zwrotu oraz spore uproszczenie całej procedury, opłacenie takiej usługi nie jest wygórowanym wydatkiem.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?