Tutaj jesteś

Czym dokładnie są kontrakty CFD i jak je zawierać?

22 maja 2023 Finanse cfd

W świecie wielkich inwestycji występuje wiele pojęć, które powinien znać każdy szanujący się trader. Jednym z nich są kontrakty CFD, które występują w kontekście większości instrumentów finansowych, w które można zainwestować. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest handel CFD, kto i jak może zawierać takie kontrakty oraz na co zwrócić szczególną uwagę.

Czym dokładnie są kontrakty CFD i jak je zawierać? 

Coraz więcej osób poszukuje sposobu na zabezpieczenie, a nawet pomnożenie zgromadzonych oszczędności. Wśród sposobów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem można wymienić oczywiście wszelkiego typu inwestycje. Przed wejściem na rynek warto jednak zgłębić ten temat i poznać najpopularniejsze pojęcia, w tym dowiedzieć się, czym są wspomniane już kontrakty CFD. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi!

Kontrakty CFD – co to takiego?

Warto już na wstępie wyjaśnić, czym są kontrakty CFD, czyli od angielskiego contract for difference kontrakty na różnicę kursową lub cenową. Jest to swoista umowa, którą inwestor zawiera z brokerem, na podstawie której strony zobowiązują się do rozliczenia różnicy ceny albo kursu aktywów bazowych, jaka nastąpiła między otwarciem, a zamknięciem inwestycji. Tego typu kontrakty mają więc głównie charakter spekulacyjny i są zawierane na krótki okres, ale zdarzają się oczywiście umowy długoterminowe. Kontrakty CFD mogą dotyczyć zarówno tradycyjnych instrumentów takich jak akcje giełdowe, obligacje czy surowce, ale również rynku kryptowalut lub Forexa, a więc giełdy walutowej. Na zawarcie CFD decydują się zarówno indywidualni inwestorzy, jak i całe grupy kapitałowe, korporacje czy banki. 

Gdzie zawierać kontrakty CFD? 

Inwestowanie na zasadach kontraktów CFD odbywa się z reguły za pośrednictwem rachunków maklerskich, które można założyć na profesjonalnych platformach tradingowych, m.in. od Saxo. Narzędzia tego typu są niezwykle praktyczne, innowacyjne i proste w obsłudze, a przy okazji zapewniają wysoki poziom wygody oraz bezpieczeństwa. Wystarczy zarejestrować konto, co zajmuje dosłownie chwilę i od razu przed inwestorem otwiera się mnóstwo możliwości, w tym dostęp do światowych rynków. Następnie można zasilić depozyt i poszukać najlepszych okazji inwestycyjnych. Pomocne okazuje się też wsparcie merytoryczne ze strony ekspertów zajmujących się daną dziedziną. Co więcej, inwestor może zarządzać wszystkimi swoimi działaniami z poziomu jednego rachunku, w pełni online. 

Handel kontraktami CFD – o czym jeszcze pamiętać?

Każdy inwestor musi wiedzieć, że kontrakty CFD to okazja na zarobek, ale także ryzyko przegranej i utraty zainwestowanych pieniędzy. To dlatego bardzo ważne jest to, aby ciągle trzymać rękę na pulsie i mieć pełną kontrolę nad swoim portfelem, a także w porę reagować na zmieniające się notowania rynkowe. Przed zawarciem kontraktu należy dokładnie przeanalizować sytuację i rozważyć wszelkie dostępne opcje. Ważne jest określenie maksymalnych możliwości finansowych, przygotowanie strategii inwestycyjnej i konsekwentne trzymanie się tego planu, dzięki czemu zwiększamy swoje szanse na sukces. 

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?