Tutaj jesteś

Co należy wiedzieć o pompach ciepła?

3 stycznia 2023 Biznes pompy ciepła

Pompa ciepła to specjalistyczne urządzenie służące do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń wewnętrznych lub zewnętrznych. Cyrkuluje powietrze za pomocą energii elektrycznej, tworząc ciepło w zimie i chłodząc powietrze w lecie. Podczas zakupów pompy ciepła ważne jest, aby rozważyć jej moc i funkcje, a także jaki rodzaj konserwacji może wymagać. Początkowy koszt zakupu powietrznej pompy ciepła może być dość wysoki, jednak większość pomp ciepła jest zbudowana z energooszczędnej technologii, która oferuje dobre długoterminowe oszczędności. Należy również wziąć pod uwagę koszty instalacji. Jeśli inwestujesz w pompę ciepła, upewnij się, że wykonasz swoje badania i określisz, czy ich zalety przewyższają dodatkowe wydatki.Jak działa pompa ciepła

Pompy ciepła działają dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pobierają one ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą je do domowej instalacji grzewczej – na przykład grzejników lub systemu ogrzewania w podłodze. Ze względu na oferowaną dużą wydajność coraz szybciej rośnie ich popularność, a wielu ekspertów już dziś właśnie, taki sposób ogrzewania obiektów uważa za najlepszy spośród dostępnych na rynku.

Warto wspomnieć, że w 2021 roku nastąpił gwałtowny wzrost sprzedaży tych urządzeń o 80% w porównaniu do roku poprzedniego. Najczęściej wybierane były c pompy ciepła typu powietrze/woda. Duże zainteresowanie Klientów tymi urządzeniami nie wynika tylko z chęci znaczącego obniżenia kosztów ogrzewania budynków, ale także możliwości zwiększenia swojego bezpieczeństwa energetycznego oraz uzyskania dofinansowania wymiany konwencyjnego źródła ciepła na pompę ciepła

Pompy ciepła – koszty założenia

Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, którą pompę ciepła się wybierze. Nie można jednak przy tym zapominać, że do dyspozycji są różne programy dotacyjne (np. „Czyste Powietrze”), dzięki czemu sam zakup pompy ciepła nie będzie stanowił tak dużego problemu. Wiele firm, które sprzedają takie urządzenia, pomaga w złożeniu właściwego wniosku.

Pompy ciepła stanowią niedrogą alternatywę dla kotłów gazowych dla osób niepodłączonych do sieci gazowej. Jeszcze kilka lat temu koszty instalacji pompy ciepła wahały się w granicach 70.000-80.000 zł, obecnie są bliższe 30.000-40.000 zł – w tym zasobnik ciepłej wody użytkowej kosztuje 2.000-6.000 zł, a źródło ciepła około 15.000 zł. Największą zaletą, jaką oferują pompy ciepła, jest brak konieczności budowy kosztownych kominów spalinowych czy kotłowni. Ponadto, jeśli miałbyś płacić za długodystansowe połączenie wymagane do podłączenia domu do źródła gazu, może to być to, co dodaje wysoką sumę do ceny systemu kotła. W takich sytuacjach technologia pompy ciepła oferuje efektywne kosztowo ogrzewanie w porównaniu do tradycyjnych systemów gazowych.

Ekologiczna pompa ciepła

Nie można zapomnieć o tym, że pompa ciepła od Sunday Polska polecana jest chociażby z tego względu, iż ma się do czynienia z ekologicznym urządzeniem. Takim, które nie jest w stanie emitować żadnych spalin. W przeciwieństwie do kotłów, które bazują na węglu czy też na ekogroszku. Wystarczy zapoznać się z raportami odnoszącymi się do emisji spalin, jakie każdego roku publikuje WHO, aby przekonać się, że ma się do czynienia z bardzo poważnym tematem, którego w żaden sposób nie można bagatelizować.

Pompa ciepła i fotowoltaika

Pompa ciepła CWU może zostać połączona z instalacją fotowoltaiczną. Wręcz jest to zalecane, aby dokonać takich połączeń. Dlaczego? Ponieważ jedno i drugie to urządzenie, które zaliczane jest do OZE. To dzięki nim można zadbać o środowisko naturalne.
Do tego należy wspomnieć, że dzięki pompie i panelom można bardziej podkreślić swoją niezależność energetyczną. Nie trzeba będzie przejmować się wciąż wzrastającymi rachunkami za prąd, a do tego wszystkie złoża zgromadzone przez panele na pewno zostaną wykorzystane.
Trzeba jednak pamiętać o tym, aby obydwa urządzenia do siebie dobrze dopasować. Zresztą, najważniejsze wymagania stawia tutaj cały budynek, który ma zostać ogrzany.
Dlatego w takich kwestiach należy korzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą w dobraniu odpowiednich urządzeń. Tak, aby można było w pełni wykorzystać możliwości, jakie zapewnia pompa ciepła i fotowoltaika.

Redakcja eppearance.pl

Nasz zespół doradza w kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu rozwoju osobistego, marketingu oraz prowadzenia firmy w Internecie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?